Osmaniye ili Bahçe, Düziçi ve Sumbas ilçelerinin Helophoridae, Hydrochidae ve Hydrophilidae (Coleoptera) familyaları açısından faunistik incelenmesi
Faunistic study of Bahçe, Düziçi and Sumbas districts of Osmaniye province in terms of Helophoridae, Hydrochidae and Hydrophilidae (Coleoptera) families
- Tez No: 761214
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH MART
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada Osmaniye ili Bahçe, Düziçi ve Sumbas ilçelerinde Hydrophilidae, Helophoridae ve Hydrochidae familyalarının örnekleri araştırılmıştır. İncelenen örnekler 2020 yılının Mayıs ile Eylül ve 2021 yılının Nisan ile Ekim ayları arasında değişik akarsu, dere, kaynak suları, nemli habitatlar, küçük su birikintisi ve gölcüklerin kıyıya yakın yerlerindeki vejetasyonlar arasından değişik ekipmanlar yardımıyla toplanmıştır. Çalışma bölgemizden Hydrochidae familyasına ait türlere rastlanmazken Hydrophilidae familyasına ait 20, Helophoridae familyasına ait 5 takson tespit edilmiştir. Bu türlerden, Helochares pallens (MacLeay, 1825)'in erkek bireyleri Türkiye'den ilk kez kaydedilmiştir. Chasmogenus livornicus (Kuwert, 1890), Helophorus aquaticus (Linnaeus, 1758), Anacaena lutescens (Stephens, 1829), Coleostoma (s.str.) orbiculare (Fabricius, 1775), Laccobius scutellaris (Motschulsky, 1855), Helochares lividus (Foster, 1771), H. obscurus (Müller, 1776), Hydrobius fuscipes (Linnaeus, 1758) türlerine ait kayıtlar ise hem Osmaniye hem de çalışma bölgemizden ilk olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, samples of Hydrophilidae, Helophoridae and Hydrochidae families were investigated in Bahçe, Düziçi and Sumbas districts of Osmaniye province. The examined samples were collected between May and September of 2020 and between April and October of 2021, from different streams, streams, spring waters, moist habitats, vegetation near the shore of small ponds and ponds with the help of different equipment. While no species belonging to the Hydrochidae family were found in our study area, 20 taxa belonging to the Hydrophilidae family and 5 taxa belonging to the Helophoridae family were identified. Of these species, male individuals of Helochares pallens (MacLeay, 1825) were recorded for the first time from Turkey. Chasmogenus livornicus (Kuwert, 1890), Helophorus aquaticus (Linnaeus, 1758), Anacaena lutescens (Stephens, 1829), Coleostoma (s.str.) orbiculare (Fabricius, 1775), Laccobius scutellaris (Motschulsky, 1855) 1771), H. obscurus (Müller, 1776), Hydrobius fuscipes (Linnaeus, 1758) are given for the first time both in Osmaniye and in our study area.