Ortaöğretim (lise) okullarında Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersinin amaçlarının gerçekleşmesi düzeyine ilişkin öğretmen ve öğrenci görüşlerinin değerlendirilmesi
Evoliation of aidiaz related vid the level of aut turning of to be true the ain of the repuplic of Turkey revoluation history and Atatürk in school secondary education
  1. Tez No: 133956
  2. Yazar: MEHMET ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMET ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
ÖZET Bu araştırmada Ortaöğretim Okulu son sınıf öğrencilerinin Sosyo-Kültürel düzeyi Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersinin amaçlarının gerçekleşme düzeyine ilişkin tutumları, dersi okutan öğretmenlerin, branş ve meslek kıdemleri ile amaçların gerçekleşme düzeyine ilişkin tutumları araştırılmıştır. Araştırmada Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersinin amaçlarının gerçekleşmesine ilişkin güçlüklerin ve nedenlerinin belirlenmesi sorunların çözümünde yapılması gerekenlerin ortaya konulması amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini Osmaniye İli Merkez, Kadirli,Bahçe, Düziçi, Hasanbeyli, Toprakkale, ilçeleri ortaöğretim okulları son sınıf öğrencileri ile bu öğrencilerin Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersine giren öğretmenleri oluşturmaktadır. Bu ilçeler ve merkezdeki 19 okulda toplam 45 öğretmen, 405 öğrenci araştırmanın örneklerini meydana getirmiştir. Öğretmenlere ve öğrencilere Türkiye Cumhuriyeti inkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersinin amaçlarım içeren tutum ölçeği anketi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular şu şekilde özetlenebilir. 1. Öğretmenlerin amaçların gerçekleşme düzeyine ilişkin görüşleri ile öğrencilerin tutumları arasında anlamlı benzerlikler bulunmuştur. 2. Öğrencilerin derse karşı tutumları ile amaçların gerçekleşme düzeyi arasında anlamlı bir ilişki olduğu öğretmen görüşlerinden ortaya çıkmıştır. 3. Öğrencilerin ailelerinin sosyo - kültürel durumları ile amaçların gerçekleşme düzeyi arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. 4. Öğrencilerin cinsiyetleri ile amaçların gerçekleşme düzeyi arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. 5. Atatürkçülükle ilgili konularda öğrenci ve öğretmenlerin amaçlan gerçekleşme düzeyine ilişkin görüşleri arasında anlamlı bir benzerlik bulunmuştur. Özellikle“günümüzün sorunlarına Atatürkçü yaklaşımlarla çözümler getirebilecek tutum ve davranış kazandırılması”ile ilgili ifadelere verilen cevaplarda diğer amaçlara göre anlamlı bir düşüş görülmüştür. 6. Öğretmenlerin tutum ölçeğinde amaçlara ilişkin olumlu ifadelere verdikleri kesinlik derecesi yüksek cevaplara karşı, öğrencilerin daha temkinli yaklaştıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY İn this research the students of eleventh class of Secondary education, studying ways for the lesson“Revolution History of Turkish repeublic end Atatürkün”end their attitudes to words this lesson, the branch experiences of teachers and the effeets of their teaching methods on students success are investigated. İn this investion it's aimed to find aut problems on teaching the lesson, reasons of these problems and what has to be done to solve them. This invetigation includes eleventh class students of secondary education and the teachers of the leson in the centre of Osmaniye and in Kadirli, Bahçe, Düziçi, Hasanbeyli and Toprakkale countries. This investigation includes 405 students of eleventh class and 45 teachers of 1945 high chools in these countries and in the centre of Osmaniye. Test inguiry and iterviewing teachniques are applicated to the teachers and the students. The investigation can be summarised as below: 1. There is a relation between their success and methods, teacniques, materials used by the teachers. 2. There is an important relation between their success and their attitudes towards the lesson. 3. There is no important relation between socio-culturel level of their families and their success. 4. There is no relation between the sex of the students and their success. 5. There is an important relation between the subjects of Atatiirkism and teaching aims of the teachers. The students have some difficulties to find out the answers for mthe problems of today according to Atatürk' s toughts and also the teachers have the same difficultions to teach this idea to the students. 6. İt can be seen in this research the theachers think the students can be tought the teaching aims completely, but aearding to the students all these aims can't be learned easily. IV