Kültürleşme ve kültürlerarası duyarlılık sürecinde sosyal medyanın etkinliği: Yabancı uyruklu üniversite öğrencileri üzerine bir araştırma
The effectiveness of social media in the process of acculturation and intercultural sensitivity: A research on foreign university students
- Tez No: 761233
- Danışmanlar: PROF. DR. ENDERHAN KARAKOÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
Küreselleşmenin hız kazanmasıyla birlikte dünya üzerindeki temasların artması insanların ekonomik, ticari, siyasi, eğitim gibi çeşitli sebeplerden dolayı ülkelerinden ayrılmalarına neden olmaktadır. Özellikle son yıllarda ülkeler, eğitim kalitesini yükseltmek, uluslararası rekabet oluşturmak, bilime, kültüre, sanata dair farklı görüşlerin çeşitliliğini sağlamak amacıyla öğrencilerini eğitim için yurtdışına yollamakta ve farklı ülkelerden de öğrencileri ülkelerine kabul etmektedirler. Yapılan öğrenci değişimleri kültürlerarası ilişkileri güçlendirmektedir. Fakat farklı ülkelere eğitim için giden yabancı öğrenciler gittikleri ülkelerde birtakım sorunlarla karşılaşmaktadırlar. Bu noktada topluma adapte olmaya çalışan yabancı öğrenciler kültürlerarası iletişim bağlarını oluşturması ve kolay iletişim imkânı sunması bakımından sosyal medya kullanımına yönelmektedirler. Ayrıca kurulan iletişim bağlarının kopmaması ve yaşanan sorunların karşılıklı anlayış içinde çözüme ulaşması için kültürlerarası duyarlılığa ihtiyaç duyulmaktadır. Dolayısıyla bu süreçte yabancı öğrencilerin sosyal medya kullanımının kültürleşme tutumlarına ve kültürlerarası duyarlılık düzeylerine etkisinin araştırılması büyük önem taşımaktadır. Bu çalışma, eğitim için Türkiye'ye gelmiş olan yabancı uyruklu üniversite öğrencileri üzerine gerçekleştirilmiştir. Yabancı öğrencilerin kültürleşme stratejilerini ve kültürlerarası duyarlılık düzeylerini belirlemek amacıyla yapılan bu çalışmada, sosyal medyanın aracı rolü araştırılmaktadır. Marmara Bölgesi'ni temsil etmek üzere Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Trakya Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi'nde öğrenimlerine devam eden 801 yabancı uyruklu öğrenciye olasılıksız örnekleme türlerinden olan amaçlı örneklem yöntemiyle ulaşılmış ve yüz yüze anket uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizlerinde istatistik programları kullanılmıştır. Araştırma sonucunda yabancı uyruklu üniversite öğrencilerinin en çok tercih ettiği kültürleşme stratejisinin bütünleşme olduğu tespit edilmiştir. Erkek öğrencilerin kadın öğrencilere göre marjinalleşme stratejisini benimsemeye daha yatkın oldukları ortaya çıkmıştır. Elde edilen verilere göre, bütünleşme stratejisinin kültürlerarası duyarlılık üzerinde pozitif bir etkiye sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Beklenilenin aksine, ayrışma stratejisinin kültürlerarası duyarlılığa pozitif yönde etki ettiği tespit edilmiştir. Ayrıca kültürleşme tutumları ile kültürlerarası duyarlılık arasındaki ilişkide sosyal rutinlerle bütünleşme ile sosyal bütünleşme ve duygusal bağlantının aracı bir rolünün olmadığı elde edilen önemli bulgulardandır.
Özet (Çeviri)
With the acceleration of globalization, the increase in contacts around the world causes people to leave their countries for various reasons such as economic, commercial, political and education. Especially in recent years, countries send their students abroad for education and accept students from different countries to their countries in order to increase the quality of education, create international competition, and ensure the diversity of different views on science, culture and art. Student exchanges strengthen intercultural relations. However, foreign students who go to different countries for education encounter some problems in the countries they go to. At this point, foreign students trying to adapt to the society tend to use social media in terms of creating intercultural communication links and offering easy communication opportunities. In addition, intercultural sensitivity is needed in order not to break the established communication links and to solve the problems in mutual understanding. Therefore, in this process, it is of great importance to investigate the effects of foreign students' use of social media on their acculturation attitudes and intercultural sensitivity levels. This research was carried out on foreign university students who came to Turkey for education. In this research, which was conducted to determine the acculturation strategies and intercultural sensitivity levels of foreign students, the intermediary role of social media is investigated. To represent the Marmara Region, 801 foreign students continuing their education at Çanakkale Onsekiz Mart University, Trakya University, Uludağ University and İstanbul University were reached by purposive sampling method, which is on of the non-random sampling types and a face-to-face questionnaire was applied. Statistical programs were used in the analysis of the obtained data. As a result of the research, it has been determined that the most preferred acculturation strategy of foreign university students is integration. It has been revealed that male students tend to adopt the marginalization strategy more than female students. According to the data obtained, it was concluded that the integration strategy has a positive effect on intercultural sensitivity. Contrary to expectations, it was determined that the separation strategy had a positive effect on intercultural sensitivity. In addition, it is one of the important findings that integration with social routines, social integration and emotional connection do not have an intermediary role in the relationship between acculturation attitudes and intercultural sensitivity.