Yapılandırılmış terapötik oyun ile radyoterapi öncesi işlem hazırlığının çocuğun anksiyete-korku ve ebeveyn anksiyete düzeyine etkisi
The effect of PRE-radiotherapy treatment preparation on the child's anxiety-FEAR and parent anxiety level with structured therapeutic game
  1. Tez No: 761275
  2. Yazar: ASLI YASAKÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVCAN ATAY TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: Bu araştırma 4-7 yaş arası çocukların yapılandırılmış terapötik oyun ile radyoterapi öncesi hazırlığının çocuğun anksiyete-korku ve ebeveyn anksiyete düzeyine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Bu araştırma ön test–son test düzeninde yarı deneysel bir yöntem ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri, Kasım 2020-Mart 2022 tarihleri arasında toplanmıştır. Araştırmanın örneklemini, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Radyoterapi Ünitesi'nde ilk kez radyoterapi alan 4-7 yaş aralığındaki çocuklar (n:16) ve ebeveynleri (n:16) oluşturmuştur. Yapılandırılmış terapötik oyun oturumları toplam dört kez simülasyon öncesi, radyoterapi öncesi ilk üç gün uygulanmıştır. Verilerin toplanmasında 'Çocuk ve Ebeveyn Tanıtım Formu', 'Durumluk-Sürekli Kaygı Ölçeği', 'Çocuk Anksiyete Skalası-Durumluk Ölçeği' ve 'Çocuk Korku Ölçeği' kullanılmıştır. Veri analizleri SPSS 23.0 paket programında Sperman kolerasyon ve Wilcoxon testi uygulanarak yapılmıştır. Bulgular: Araştırmada çocukların simülasyon öncesi-sonrası Çocuk Anksiyete Skalası-Durumluk Ölçeği (ÇAS-DÖ) toplam puan ortalamaları sırasıyla 8,31±1,195, 4.81±1,870; Çocuk Korku Ölçeği (ÇKÖ) toplam puan ortalamaları sırasıyla 3,50±0,516, 0,88±0,719 olarak bulunmuştur. Çocukların radyoterapi birinci gün öncesi-sonrası ÇAS-DÖ toplam puan ortalamaları sırasıyla 8,19±1,0478, 4,38±2,062, ÇKÖ toplam puan ortalamaları sırasıyla 3,44±0,512, 0,69±0,704 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: This research is 4-7 years old between children's structured therapeutic the game with radiotherapy pre-preparation the child anxiety - fear and parent anxiety to the level effect to determine for the purpose of made. Method: This research carried out with a quasi-experimental method in the pre-test-post-test order. Research data collected between November 2020 and March 2022. The sample of the study consisted of children aged 4-7 years (n:16) and their parents (n:16) who received radiotherapy for the first time in Akdeniz University Hospital Radiotherapy Unit, structured therapeutic play sessions were applied four times before the simulation, before the first three days of radiotherapy. 'Child and Parent Information Form', 'State-Trait Anxiety Scale', 'Child Anxiety Scale-State Scale', ' Child Fear Scale' were used to collect data. Data analyzes performed using the SPSS 23.0 package program, using the Sperman correlation and Wilcoxon test. Results: In the study, the children were before and after the simulation the mean scores of the Child Anxiety Scale-State Scale (CAS-SS) were 8.31±1.195, 4.81±1.870, respectively; Child Fear Scale (CFS) total score averages were found as 3.50±0.516 and 0.88±0.719, respectively. The mean scores of the children's CAS-SS before and after the first day of radiotherapy were found to be 8.19±1.0478, 4.38±2.062, and CFS total score averages were found as 3.44±0.512, 0.69±0.704, respectively.