An overall evaluation of two EFL coursebooks: Empower B1 and English File B1
İki İngilizce ders kitabının kapsamlı bir değerlendirilmesi: Empower B1 ve English File B1
  1. Tez No: 761274
  2. Yazar: ELİF SUBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR EĞİNLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmanın amacı ana ve yan dil becerileri olan okuma, yazma, dinleme, kelime bilgisi ve dil bilgisi becerilerinin öğretiminde hangisinin daha fonksiyonel olduğunu belirlemek amacıyla iki İngilizce ders kitabını değerlendirmektir, ki bunlar English File B1 ve Empower B1 kitaplarıdır. Bu değerlendirmede beş araç kullanılmıştır: 1) Okuma kontrol listesi (Krathwohl, 2002), 2) Yazma kontrol listesi (Cunningsworth, 2005), 3) Konuşma kontrol listesi (Elmalı, 2019), 4) Dilbilgisi kontrol listesi (Krátká, 2012) ve 5) Kelime bilgisi kontrol aracı (English Profile, 2022). Bu araçlar diğer araştırmacılar tarafından İngilizce ders kitaplarındaki beceriler bölümlerini değerlendirmek için oluşturulmuş ve/veya kullanılmıştır. Bu çalışmanın bir diğer amacı da kurumlarında İngilizce ders kitabı seçme sorumluluğu bulunan yöneticilere ve öğretmenlere yardımcı olmaktır. En önemlisi, bu çalışma hedef ders kitaplarındaki tüm dil becerilerini değerlendirerek İngiliz Dili Eğitimi alanındaki bu eksikliği tamamlamaktadır. Bu nitel bir çalışma olduğu için sonuçlara içerik analizi yöntemi ile ulaşılmıştır. Bu sonuçlar göstermektedir ki a) Empower B1 yoğun okuma dersleri için önerilebilir, b) her iki ders kitabında da benzer yazma, konuşma ve dilbilgisi içerikleri bulunmaktadır ve bu nedenle bu beceriler için her ikisi de önerilir, c) Empower B1 kitabında bulunan kelimelerin çoğu orta seviyede olduğundan kelime bilgisi becerisi için daha etkili olacaktır. Özetle, bu çalışma içerik analizi yöntemine dayalı olarak iki İngilizce ders kitabının değerlendirme sonuçlarını göstermektedir. Sonraki çalışmalar için değerlendirilen kitaplar hakkında yöneticilerin ve İngilizce öğretmenlerinin fikirlerinin edinilmesi önerilir.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study is to evaluate two English as a Second Language (ESL)/ English as a Foreign Language (EFL) coursebooks English File B1 and Empower B1 to understand which one is more functional to teach primary and sub language skills which are reading, writing, listening, vocabulary and grammar of English language. For this evaluation, five instruments are used: 1) Reading checklist by Krathwohl (2002), 2) Writing checklist by Cunningsworth (2005), 3) Speaking checklist by Elmalı (2019), 4) Grammar checklist by Krátká (2012) and 5) Vocabulary corpus tool by English Profile (2022). These checklists were previously created and benefited by these researchers to evaluate the language skills parts in ELT coursebooks. The present study also aims to serve to the administrators and teachers who are in charge of choosing an ESL/EFL coursebook to use in their institutions. Most importantly, the evaluation fulfils the gap in the ELT field by providing an evaluation of all of the skills in the target coursebooks. The findings are reached by content analysis as it is a qualitative study. The findings show that a) Empower B1 is more suggestible for intensive reading classes, b) both books have similar writing, speaking and grammar contexts and so, either is useful to promote these skills, and c) Empower B1 is also more efficient to improve the learners' vocabulary as the majority of the words in this book are in B1 level. To sum up, the present study provides the results of the evaluation of two ELT coursebooks based on content analysis. For further studies, it is important to gather the views of the target group of the present study who are the administrators and English language teachers in Turkey on the evaluated coursebooks.