Responsibility to protect: United Nations in action or united nations inaction? - the Sri Lankan case
Koruma sorumluluğu: Birleşmiş Milletler hareket halinde ya da Birleşmiş Milletler eylemsizliği- Sri Lanka vakası
  1. Tez No: 761286
  2. Yazar: NİLAY GENÇER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYRİYE KAHVECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü-Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu tez, Birleşmiş Milletler'in (BM) Sri Lanka iç savaşının sonundaki eylemsizliğini Koruma Sorumluluğu (R2P) çerçevesinde incelemektedir. Sri Lanka'daki uluslararası eylemsizliği, sorumlu egemenlik ve R2P söyleminin 2001'de ortaya çıkışından 2005'te oybirliğiyle benimsenmesine dönüşümü açısından anlamayı amaçlamaktadır. Doktrinin yeni bir müdahaleci norm olduğunu iddia eden karşıtların ve R2P'nin kitlesel vahşeti bir kez ve herkes için sona erdirmeye yaklaştırdığını savunan savunucuların aksine, bu çalışma Sri Lanka gibi müdahale edilmeyen vakaları anlamanın R2P'nin etkinliğini incelemek için çok önemli olduğunu ortaya koymaktadır. Bu amaçla tez, egemenliğin kavramsal dönüşümleri ve 1990'larda insani müdahaleden elde edilen pratik deneyimler yoluyla doktrinin ortaya çıkışını ve gelişimini tartışmaktadır. R2P'nin bir başarısızlığı olarak BM'nin Sri Lanka'daki eylemsizliği işlevsizlik, patoloji ve uluslararası kuruluşların kayıtsızlık temaları yoluyla tartışılmaktadır
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the United Nations (UN) inaction at the end of the Sri Lankan civil war within the Responsibility to Protect (R2P) framework. It aims to understand international inaction in Sri Lanka in terms of the transformation of the discourse of responsible sovereignty and R2P from its emergence in 2001 to unanimous adoption in 2005. Contrary to critics who claim that the doctrine is a new interventionist norm and proponents who argue that R2P gets us closer to ending mass atrocities once and for all, this study argues that understanding non-intervention cases like Sri Lanka is crucial to examine R2P's efficacy. To this end, the thesis discusses the emergence and development of the doctrine through conceptual transformations of sovereignty and practical experiences drawn from humanitarian intervention in the 1990s. The inaction of the UN in Sri Lanka as a failure of R2P is discussed through themes of dysfunctionality, pathology, and indifference of international organizations.