Determination of acoustic performance criteria in residential buildings according to national regulation
Ulusal mevzuata göre konut binalarında akustik performans kriterlerinin belirlenmesi
- Tez No: 761295
 - Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN DEMİREL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Mimarlık, Architecture
 - Yıl: 2023
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 217
Özet
Konut binaları kullanıcıların zamanlarının büyük bir bölümünü geçirdikleri gürültüye karşı hassas mekanlardır. Yapı içinden ve yapı dışından kaynaklanan istenmeyen sesler, literatürde gürültü olarak tanımlanmış olup kullanıcılar üzerinde fiziksel, fizyolojik, psikolojik ve performansa yönelik olumsuz etkiye sahiptir. Bu tezde; literatür verilerinden yararlanılarak, konut binalarını etkileyen gürültü türleri ve gürültü kontrol yöntemlerine yer verilmiştir. Bu bağlamda akustik konfor koşullarını sağlayabilmek amacıyla ulusal yönetmelikler ile birlikte Almanya, İngiltere ve Amerika mevzuatları karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Öncelik ulusal yönetmeliklerde olacak şekilde akustik performans kriterleri oluşturulmuştur. Performans kriterinin ulusal yönetmelikte tanımlı olmaması durumunda ise sırasıyla Almanya, İngiltere ve Amerika mevzuatlarına başvurulmuştur. Bu kriterler ışığında mevcut bir konut binası için Insul (v9.0.24) simülasyon programı kullanılarak hesaplamalar yapılmış ve yönetmelik kapsamında mevcut durum analizi yapılarak bu birimin akustik raporu oluşturulmuştur. Bu analizler ışığında konut binasının bağımsız bir bölümünde yer alan yapı elemanlarının ses yalıtım değerleri tespit edilmiştir. Bu değerlerin yönetmelikte tanımlı olan sınır değerlere uygun olmaması durumunda ise iyileştirmeye yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Residential buildings are noise-sensitive places where users spend most of their time. In the literature, unwanted sounds from inside and outside the building are referred to as“noise,”and they have a negative impact on users' physical, physiological, psychological, and performance. In this thesis, by using literature data, noise types affecting residential buildings and noise control methods are included. In this context, to provide acoustic comfort conditions, national regulations as well as German, British, and American legislation have been examined comparatively. Acoustic performance criteria have primarily been established according to national regulations. In case the performance criteria were not defined in the national regulation, the regulations of Germany, England, and America were applied, respectively. In the light of these criteria, calculations were made for an existing residential building using the Insul (v9.0.24) simulation program, and the acoustic report for this unit was created by analyzing the current situation within the scope of the regulation. In the light of these analyses, the sound insulation values of the building elements located in an independent part of the residential building were determined. If these values do not comply with the limit values defined in the regulation, recommendations for improvement were presented.