Trafik eğitiminde sürücü kurslarının etkisi
  1. Tez No: 76133
  2. Yazar: MAHMUT GÜLECEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Traffic
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmamızda, ülkemizdeki trafik eğitim kurumlarının fonksiyonları, konuyla ilgili kuruluşların görev ve yetkileri incelenmektedir. İlköğretim okulu ve liselerdeki trafik eğitimi ile ders programlan ele alınmaktadır. Trafiğin ana unsurlarından olan sürücülerin, adaylık dönemindeki eğitimi, sürücü kurslarının kuruluşu, işleyişi, ders programlan ve sınav sistemi yasal açıdan incelenmekte ve eksiklikler belirlenmektedir. Trafik kazalarında, altyapı, denetim, yaş, cinsiyet, ilkyardım ve eğitim gibi unsurların etkileri belirlenmektedir. Dolayısıyla sürücü eğitimi ve bu eğitimde üzerinde özellikle durulması gerekli hususlar ortaya çıkarılmaktadır. Trafik eğitiminde, sürücü kurslarının olumlu etkilerini, özellikle kursa devamlılığı ve etkin denetimi sağlayacak bazı değişikliklerle yükseltmek mümkündür.
Özet (Çeviri)
In this study, functions of Traffic Education Associations, duties and responsibility of related association in Turkey are studied. Traffic Education and schedule of primary school and high-school are considered. Education of drivers who are main parts of traffic in candidate period, establishment, functions, schedules and examination system of driving courses are investigated in view of legislation and deficiencies are determined. Structure, control, age, sex, first aid and education factors in traffic accidents are determined. Therefore, driver education and aspects which require special attention in this education are found out. It is possible to increase the effects of driving courses by some modifications especially providing course attendance and effective control.