Mobilyada kullanılan masif ağaç malzemelerde yüzey düzlüğünün karşılaştırılması
- Tez No: 76134
- Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN ÖRS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Eğitim ve Öğretim, Wood Products, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada masif ağaç malzemelerin kesicilerle işlem gördükten sonra yüzey düzgünlüğünün karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu maksatla mobilya endüstrisinde yaygın olarak kullanılan Doğu kayını (Fagus orientalis L), Sarıçam (Pinus sylvestris L.), Meşe (Quercus petreae L.), Akasya (Robinia pseudoacacia L.) odunlarından hazırlanan 96 adet örnek kullanılmıştır. Yüzey düzgünlüğü değerleri; ağaç türü, kesiş yönü, kesici çeşidi ve bıçak sayısına göre belirlenmiştir. Herbir deney numunesinde 8 ölçüm yapılmıştır. Cihazın tarama alanı olan 20 mm mesafe'nin her 2,5 mm'si için ortalama pürüzlülük değeri belirlenerek, ağaç türü ve işleme tekniklerine göre karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak; teğet kesitlerde radyal kesitlere göre, 4 bıçaklı rendelemede 2 bıçaklı rendelemeye göre daha düzgün yüzeyler elde edilmiştir. Kesiş yönü ve kesici çeşidi etkileşimleri ise istatistiksel anlamda önemsiz çıkmıştır
Özet (Çeviri)
In this work have been purposed to compare of the materials surface smoothness of solid wood after processing with wood cutters. Therefore, 96 samples which were prepared from beech (Fagus Orientalis L.), Yellow pine (Pinus sylvestris L.), Oak (Quercus petreae L.) and Acacia (Robinia Pseudoacacia L.) have been using industry mainly. The values of surface smoothness determined by wood species, cutting direction, kind of cutter and number of cutters. In the per test piece has measured with 8 measurements. Determined values of mean surface roughness as compared with kind of wood and tecniques of process in the space of 20 mm area of search of test machine for per 2,5 mm. As a result; more smooth surfaces have been obtained in the tangential surfaces according to radial surfaces and in the planning with 4 cutters than 2 cutters. The interreactions of cutting direction and kind of cutter have not been important by statisticaly Science