New-generation 3D printed biomedical device based on micro-scale hydrodynamic cavitation
Mikro ölçekli hidrodinamik kavitasyona dayalı yeni nesil 3D baskılı biyomedikal cihaz
- Tez No: 761381
- Danışmanlar: DR. MORTEZA GHORBANI, PROF. DR. ALİ KOŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Kavitasyon, yerel basıncın doymuş buhar basıncının altına düşmesiyle sıvı fazdan buhar fazına geçiş olayıdır. Çekirdeklenme bölgelerinin enerjisi, kavitasyon kabarcıklarının içinde depolanır ve onunla birlikte aktarılır. Bu fenomenin bir sonucu olarak kavitasyon kabarcıklarının çökmesi, büyük miktarda enerji açığa çıkarır ve yakındaki yüzey üzerinde mekanik, termal ve kimyasal etkilere sahiptir. Biyomedikal bir uygulama olarak, iki önemli kavitasyon tipini hesaba katan lazer ve akustik kaynaklı kavitasyon, ablasyon prosedürleri gerektiren idrar yolu bozukluklarının tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu tür cihazların karmaşıklığı, cihazların nihai üretim maliyetinin artmasına neden olur. Öte yandan, hidrodinamik kavitasyon ucuz, yerel ve enerji açısından verimli bir alternatif olabilir ve daha önce in vitro deneylerle kanıtlanmıştır. Bu tezde, bir hidrodinamik kavitasyon probu ile donatılmış taşınabilir bir esnek sistoskopi cihazı tasarlanmış, üretilmiş ve bir in vivo testte başarılı bir şekilde incelenmiştir. İlgili patoloji raporu, hidrodinamik kavitasyona maruz kalan bölgedeki epitel ve subepitelyal dokularda keskin sınırlı doku defektlerinin oluştuğunu gösterdi. Sonuç olarak, mikro ölçekli hidrodinamik kavitasyona dayalı yeni nesil biyomedikal cihaz prototipi tasarlanmış ve geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cavitation is a phase change phenomenon from liquid phase to vapor phase upon a sudden drop in local pressure below the saturation vapor pressure. Energy of nucleation sites is stored inside cavitation bubbles and transferred with it. The collapse of cavitation bubbles as a result of this phenomenon releases a large amount of energy and has mechanical, thermal, and chemical effects on the nearby surface. As a biomedical application, laser and acoustic induced cavitation accounting for two important types of cavitation have been extensively used for treatment of urinary tract disorders which requires ablation procedures. The complexity of such devices leads to increased final production cost of devices. On the other hand, hydrodynamic cavitation could be an inexpensive, local and energy efficient alternative and has also been previously proven through in vitro trials. In this thesis, a portable flexible cystoscopy device equipped with a hydrodynamic cavitation probe was designed, fabricated, and examined successfully in an in vivo test. The related pathology report indicated that sharply demarcated tissue defects occurred in the epithelial and subepithelial tissues in the area exposed to the hydrodynamic cavitation. As a result, a new-generation biomedical device prototype based on micro-scale hydrodynamic cavitation was designed and developed.