Detection of clock genes polymorphism that associated with recurrent spontaneous abortion in Iraq population
Irak popülasyonunda tekrarlayan spontan düşükle ilişkili polimorfizm genlerinin tespit
- Tez No: 761386
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜLKÜ NİHAN YAZGAN TAVŞANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
CLOCK gen disfonksiyonu farklı kürtajlarla ilişkilendirilmiştir ve çoğu hamile kadın tekrarlayan kürtajlardan muzdarip olduğu için sıklıkla bu gende fonksiyon kaybına veya mutasyonlara yol açmaktadır. Bu çalışmaya 84 kadın dahil edilmiştir. Örneklemler, kontrol grubu ve tekrarlayan düşük yapan kadınlar olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Clock geninin genetik varyasyonu, rs6850524 ve rs119325955 bölgelerinde ve nükleotid dizisinde de tanımlanmıştır. Tekrarlayan düşük olan kadınlarda iki bölgenin rs6850524 ve rs11932595 genetik varyasyonunun sonuçları, tekrarlayan düşükleri olan kadınlarda bir GG mutasyonunun sıklığının kontrol grubundaki aşırı genetik %5, karşılaştırıldığında %35 daha yüksek olduğunu göstermiştir. Doğal genetik patern AA oranı tekrarlayan düşük olan kadınlarda en düşük seviyede olmuştur. Alel tekrarına gelince, sonuçlar hasta grubunda (%92) G-alım oranının kontrol grubuna (%4) göre daha yüksek olduğunu göstermiştir. PCR etkileşimi sonucunda genin genetik varyasyonunun üç genetik desende GG, AG, AA ve farklı yüzdelerde ortaya çıktığını gösterdiğinden, sonuçlar aynı zamanda tekrarlayan düşükler ile (rs11932595) alanındaki saat geninin genetik varyasyonu arasında bir ilişki olduğunu göstermiştir. Çalışma toplamları için antifosfolipid ve kardiyolipin sendromlarını ölçtükten sonraki çalışmanın sonuçları, antikor IgG için antikorların varlığı için izin verilen sınır dahilinde testlerin negatif olduğunu göstermiş olup, ayrıca antikor IgM için sonuçları negatif olmuştur. Çalışmanın Kadın hormonlarının sonuçları ayrıca, progesteron için pozitif örneklerin konsantrasyonunun%70 ve prolaktin hormonu için %90 olduğunu ve bunun da pozitif olduğunu göstermiştir
Özet (Çeviri)
CLOCK gene dysfunction has been associated with different abortions and often leads to function loss or mutations in this gene as many pregnant women suffer from recurrent abortions. The current study included 84 women. The samples were divided into two groups, the control group and the other women with recurrent abortions. The genetic variation of the clock gene was also identified at the sites rs6850524 and rs119325955 and the nucleotide sequence. The results of genetic variation in the two sites rs6850524 and rs11932595 in women with recurrent abortion showed that the frequency of a GG mutation is 35% higher in women with recurrent abortions compared to the excess genetic pattern in the control group by 5%. The proportion of natural genetic pattern AA was the lowest in women with recurrent abortion. As for the recurrence of alleles, the results showed that the G - intake was (92%) higher in the women than in the control group (4%). The results also showed a relationship between recurrent abortions and the genetic variation of clock gene on site rs11932595. As a result of PCR interaction shows the appearance of genetic variation of the gene in the three genetic patterns GG, AG, AA, and in different percentages. The results of antiphospholipid and cardiolipin syndromes showed that the tests were negative, within the allowable limit for the presence of antibodies for the antibody IgG and it is negative for the antibody IgM. The results of female hormones also showed that the concentration of the positive samples for progesterone was 70% and for the hormone prolactin was 90%, which were also positive.