8 haftalık uygulanan kompleks egzersiz programının sedanter bireylerde bazı fiziksel parametreler ve algılanan aktiviteye sağlık inanç durumu üzerine etkisinin araştırlılması
8 weeks of complex exercise program investigation of the effects on sedanter indiviuals on some physical parameters and perceived activity on healty faith status
- Tez No: 761467
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA BAHADIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Yapılan bu çalışmada, 18 yaş üzeri (yaşx̄,30,5±9,7yıl)8 haftalık uygulanan kompleks egzersiz programının 30 erkek (yaşx̄,27,5±8,3yıl) ve 30 kadın (yaşx̄,33,8±10,4yıl) olmak üzere toplam 60 birey üzerindeki bazı fiziksel değişim ve yapılan aktiviteye sağlık inanç durumu üzerine etkisinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya katılan bireylere haftada 3 gün step-aerobik, esneklik ve kuvvet egzersizleri uygulanmıştır. Araştırma öncesi ve sonrası testlere ek olarak ikinci hafta sonunda da katılımcılara test uygulanmıştır. Katılımcılardan vücut ağırlığı, beden kitle indeksi, vücut yağ oranı, vücut kas oranı, otur-uzan, el kavrama ve bacak kuvveti testi 8 hafta boyunca 3 ayrı zaman diliminde uygulanmıştır. Katılımcılara ilk ve son hafta olmak üzere sportif rekreasyonel faaliyetlere yönelik 21 maddeden oluşan anket uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
İn the this study, above 18 years old (agex̄,30,5±9,7year) who is 30 male (agex̄,27,5±8, 3year)30 female (agex̄,33,8±10,4year) to be total 60 person participated. This study to determine some of physical alteration on faith status on physcial acticity. Researh on participates practice per week 3 day step-aerobik, sthreching program. Participates throughout 8 weeks 3 time applied test body weight, body mass index, body fat ratio, body muscle ratio, sit-lie down, hand grip and leg strength. Participates apllied recration activities survey which is to be 21 items first and last week to be 2 time.