Hareket bozukluğu olan yetişkin bireylerde düzeltici egzersiz yaklaşımı
Corrective exerci̇se approach for adults who have movement disfunction
- Tez No: 423120
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. YELİZ PINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
İnsanlar günlük yaşam aktivitelerinde veya sporcular sportif bir beceride fonksiyonel hareketliliğe ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle fonksiyonel hareketliliğin önemi üzerine birçok çalışma (fonksiyonel hareketin sakatlanma ve performans üzerine) yapılmıştır. Bizim amacımız ise Hidayet Türkoğlu Fitness Merkezine gelen fonksiyonel hareketlilikleri zayıf olan yetişkin erkek bireyleri belirleyerek özelleştirilmiş bir düzeltici egzersiz programına dahil etmek ve uygulanan egzersizin fonksiyonelliğe etkisini belirlemek. Araştırmaya İstanbul Büyükşehir belediyesine bağlı Hidayet Türkoğlu Spor Kompleksi Fitness Merkezine gelen ve FH puanı toplam (0,05) bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
People need functional movements in daily live activities or in a sportive skill. For this reason, there have been many studies (functional movement over the injury and performance) on the important of functional movement. Our study's aim is to define the adult male individuals coming to Hidayet Türkoğlu fitness center who have poor functional movement and integrate to a specialized corrective exercise program and to identify the influence of applied exercise over functionality. Thirty adult male individual (age; 30,15±5,14 years, height; 174,81±5,38 cm weight; 84,75±12,67 kg) who have total FH points 0,05) in the control group continued to its own ordinary exercise program therewithal, balance test values of our study group are found as statistically made progress except the right leg BESS score.