Suriye Türkleri ve mücadeleleri (XXI.yüzyıl başlarında)
Syrian Turks and their struggles (In the early 21st century)
- Tez No: 943721
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN HATİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
2011 yılında Tunus'ta başlayan Arap Baharının en son ve en kanlı durağı Suriye olmuştur. Arap Baharı Suriye'de iç savaşın başlamasına neden olmuştur. Başta protestolar ile başlayan olaylar gittikçe büyümüş silahlı çatışmaların başlaması ile farklı bir boyut kazanmıştır. 2013 yılı itibariyle Türkmenler kitleler halinde Türkiye'ye göç etmeye başlamıştır. Bayırbucak, Hama ve Humus Bölgesinde yaşayan Türkmenleri Yamadi Köyü üzerinden Yayladağı'na; Halep, Şam ve Suriye'nin iç bölgelerinde yaşayan Türkmenler Cilvegözü, Öncüpınar ve Karkamış sınır kapıları üzerinden Türkiye'ye gelmişlerdir. İlk göçler genellikle kadın, çocuk ve yaşlı Türkmenler tarafından yapılmıştır. Savaşın yıkıcı etkisi arttıkça Türkmenlerin göçü hız kazanmıştır. Türkiye'ye gelen Türkmenler Türkiye'de örgütlenme imkânı bulmuşlardır. Suriye'nin farklı bölgelerinden gelen Türkmenler birbirlerini tanıma ve iletişim kurma imkânına sahip olmadıkları için bu örgütlenmeler yerel ölçekli olmuştur. Sosyal medya ile başlayan örgütlenmeler başta kamplar ve Türkmenlerin yaşadıkları şehirlerde resmi örgütlenme ile devam etmiştir. Kurulan örgütler ilk önce Suriye'den gelen Türkmenlerin insani yaşam olanaklarını düzenlemeye yönelik olmuştur. Daha sonraları Suriye'de yaşayan Türkmen halkına destek amacı gütmüştür. İnsani sorunlara çözüm bulunmaya başladıkça bu faaliyetler askeri ve siyasi mücadele dönüşmeye başlamıştır. Türkmenlerin siyasi mücadele imkânı bulmasıyla beraber birçok dernek, sivil toplum örgütü ve kitle kuruluşları kurulmaya başlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The last abd mnost bloody stop of the Arab Spring has been Syria. The Arab Spring led to start the çivil war in Syria. The events which started with protests at the begining got bigger and turned into different dimension with the gun war. By the year 2011 Turkomen started to immigrate to Turket in masses. While Turkomen of Bayırbucak, Hama and Homs came to Yayladağı via Yamadi village; Turkomen of Aleppo, Damascus and Syria came via Cilvegözü, Öncüpınar and Karkamış border Gates to Turkey. The firstmigrations were made by women, children and olders. As the destructive effect of the war increased the migration of the Turkomen accelerated. Turkomen who came to Turkey have found the oppurtinity to organize in Turkey. Theseorganizes were in local scale because the Turkomen who came from diffirent ares of Syria had not the chance to know and communicate each other. Organizations that started with social media conuined with official organizations in the camps and cities where Turkomen coming from Syria. Laterit aimed to support the Turkomen people living in Syria. As the humanitarian problems had been solvedthe activities turned into military and political effotrs.