Activity detection in scientific visualization
Bilimsel görselleştirmede aktivite tesbiti
- Tez No: 761476
- Danışmanlar: PROF. DEBORAH SİLVER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Rutgers, The State University of New Jersey-New Brunswick Campus
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Günümüzün son teknoloji simülasyonları, sürekli artan bir oranda yüksek çözünürlüklü veriler üretmektedir. Bu tur simülasyonlar, her bir zaman adımı için, milyarlarca orgu noktası (veya voksel) üretirken, bu işlemi çoklu değişkenler içeren binlerce zaman adimi için tekrar etmektedir. Zamanla değişen veriler kolayca peta- ve eksa-bayt ölçeğine ulaşabilmektedir. Bu devasa veri kümelerini görselleştirmek hala devam eden bir sorundur. Bu verileri görselleştirdikten sonra bile, binlerce zaman adımı olduğunda, her bir değişkeni her zaman adımında görüntülemek neredeyse imkânsızdır. Simülasyonlar, bilim insanının manuel olarak analiz etmesi için çok karmaşık hale gelmektedir. Bu tur zamanla değsen veri setlerinde, bilim insanları“olayların nerede ve ne zaman gerçekleştiğini”veya“bir olayın ne kadar sürdüğünü”bilmek ister. Bu tip olayları binlerce zaman aralığında bulmak standart görselleştirme araçlarıyla mümkün değildir. Bilim insanlarının ihtiyaç duyduğu şey, büyük verileri filtrelemeye ve ilgi alanlarına ve olaylara otomatik olarak odaklanmaya yardımcı olacak rutinler, prosedürler ve görselleştirme teknikleridir. Zamanla değişen 3B bilimsel verilerde karmaşık olayları (aktiviteleri) otomatik olarak bulmak istenirken karşılaşılacak sorunlar su şekilde özetlenebilir: (1) kullanıcıların ilgilendikleri bir olayı tanımlamaları için uygun bir yöntem sağlamak; (2) bu olayı modellemek için uygun bir biçimcilik bulmak; (3) ilgilenilen olayın birçok örneğini tespit etmek için modeli simülasyon verilerinde uygulamak; ve (4) tespit edilen olayları uygun bir görsel biçimde kullanıcılara sunmak. Bu tezdeki katkılar bilimsel görselleştirme için etkinlik algılama kavramının tanıtılması, bilimsel görselleştirmede etkinliklerin modellenmesi ve saptanması için Petri Ağlarının kullanılması, bilimsel olayların dinamiklerini içerecek şekilde Petri Ağlarının geliştirilmesi ve vaka çalışmaları olarak üç farklı 3B zamanla değişen veri setinde aktivite tespiti kullanımının gösterilmesini içermektedir. Ek olarak, grupları ve onları oluşturan bireysel özellikleri çıkardığımız ve takip ettiğimiz tüm bir 3B grup takip modeli sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today's state of the art simulations generate high-resolution data at an everincreasing rate. Such simulations produce data with billions of mesh points (or voxels) for each timestep and thousands of such timesteps with multiple variables. Time-varying data can easily reach peta- and exa-byte scale. Visualizing these massive data sets is still an on-going problem. Even after visualizing this data, viewing each variable at each timestep is practically impossible when there are thousands of timesteps. Simulations become too complex for the scientist to analyze manually. In such time-varying data sets, scientists want to know“where and when events happen”or“how long an event lasts”. Finding these events in thousands of timesteps is not possible with iii standard visualization tools. What scientists need are routines, procedures and visualizing techniques to help filter massive data and help focus on areas and events of interest automatically. The problems facing any attempt to localize complex events (activities) automatically in time-varying 3D scientific data can be summarized as: (1) provide an appropriate way for users to define an event of interest; (2) find an appropriate formalism to model this event; (3) apply the model to detect many instances of the event of interest in simulation data; and (4) present the detected events to users in an appropriate visual form. The contributions in this dissertation include introduction of the concept of activity detection for scientific visualization, the use of Petri Nets to model and detect activities in scientific visualization, an enhancement of Petri Nets to include the dynamics of scientific phenomena and demonstration of the use of activity detection on three different 3D time-varying data sets as case studies. In addition, a full 3D group-tracking model in which we extract and track groups as well as the individual features that form them is presented.