Otomat torna tezgahlarında bilgisayar destekli işlem planlaması
- Tez No: 76147
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ULVİ ŞEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
OTOMAT TORNA TEZGAHLARINDA BİLGİSAYAR DESTEKLİ İŞLEM PLANLAMASI (Yüksek Lisans Tezi) Hasan GOKKAYA GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ AĞUSTOS 1998 ÖZET Otomat toma tezgahlan endüstride uzun yıllardan bu yana kullanılan, işleme kabiliyeti yüksek kullanım alam geniş tezgahlardır. Otomat torna tezgahlarında iş parçasının üretimi için gerekli olan verilerin elde edilmesinde bir teknik çizim esastır. Bu çalışmada iki boyutlu BDT ortamında çizilmiş bir iş parçası resminden o işin otomat tezgahlarda işlenmesi için gerekli olan verilerin çıkarılması ve bunun sonucu olarak da Bilgisayar Destekli İşlem Planlaması (BDÎP) gerçekleştirilmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla BDİP için de Bilgisayar Destekli Tasarım (BDT) ortamında hazırlanmış iki boyutlu model kullanılmıştır. îş parçası üzerindeki işleme özelliklerinin belirlenmesi (unsur tanıma) işlem planlamasında en önemli adımlardan birini teşkil eder. Bu çalışmada silindirik iş parçalarına ait, BDT ortamında hazırlanmış iki boyutlumodellerden unsur tanımak için geliştirilen bir sistemin temel yapısı, özellikleri ve otomat torna tezgahlarında iş hazırlama prensipleri anlatılmıştır. Unsur tanımada kullanılan veriler, AutoCAD Release 12' de çizilmiş modellere ait DXF yapı formatmdan çıkartılmıştır. Verilerin yorumlanması ve otomatik işlem planlaması için Turbo Pascal 7.0 programa dili kuUanılmıştır. Çalışmanın uygulanması amacı ile TRAUB TD 26 tipi tezgaha ait veriler kullanılmıştır. Diğer tezgah tiplerine ait veriler modüler yapıdaki programa kolaylıkla eklenebilir. Yapılan bu çalışmanın sonunda, tamamen mekanik olan otomat tornalarda bilgisayar teknolojisi iyi bir şekilde kullanılarak; zamandan tasarruf, malzeme israfının önlenmesi ve tezgahın çalışma prensiplerinin belirlenmesinde hedeflenen amaca ulaşılmıştır. Bilim Kodu : 626.12.01 Anahtar Kelimeler : BDİP, BDT, OTOMAT TORNA Sayfa Adedi : 122 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Ulvi ŞEKER
Özet (Çeviri)
uı COMPUTER AIDED PROCESS PLANNING IN AUTOMATIC LATHES (M. Sc Thesis) Hasan GOKKAYA GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 1998 ABSTRACT Automatic lathes which have been used long time in industry, have a wide area of usage and have high processing capability. In outomatic lathes, a tecnical drawing is required in the obtaining of the data used in workpiece processing. In this study, collecting the required data from 2D CAD drawing and realizing the Computer Aided Process Planning (CAPP) is aimed. For this purpose, 2D model designed in a CAD envorinment is used. The determination of processing features of the workpiece has a great importance in process planning. In this study main structure and features at a cylindric work piece relited system develop to recognize feature of a 2D model desing in CAD envorinment and work preparation principles in the outomatic lathes are described data used in the recognition of the features, is obtainec from DXFstructure formats which belong to model drawn in AutoCAD Release 12 Turbo Pascal 7.0 programming language is used in interpretion of data and inIV automatic process planning. For applying the study TRAUB TD 26 data is used other workbench data can be add the programme which is modüler. The computer technology is used in an effective way in all mechenical automatic lathes ; and time conservation, prevention of high meterial consumption and the working principles of lathes are the aims fullfilled in the end of this study. Science Code Key Words Page Number Thesis Advisor : 626.12.01 : CAPP, CAD, Automatic Lathes : 122 : Associated Professor Ulvi ŞEKER