Poli (Etilen tereftalat) filmlere seryum amonyum nitrat başlatıcı kullanarak 2-akrilamido 2-metil propan sulfonik asit aşılaması
  1. Tez No: 76149
  2. Yazar: RİAD ZEMZEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA ŞANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
POLİ (ETİLEN TEREFTALAT) FİLMLERE SERYUM AMONYUM NİTRAT BAŞLATICI KULLANARAK 2-AKRİLAMİDO 2-METİL PROPAN SULFONİK ASİT AŞILANMASI (Yüksek Lisans Tezi) Riad ZEMZEM GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1998 ÖZET Bu çalışmada 2-akrilamido-2-metil propan sulfonik asit monomeri seryum amonyum nitrat (CeAN) başlatıcı kullanılarak PET filmlere aşılandı. Polimerleşme reaksiyonu gerçekleştirilmeden önce filmler, dimetil sülfoksit (DMSO) içerisinde, 140 °C de 1 saat süre ile şişirildi. Aşılama veriminin polimerleşme sıcaklığı, süre, başlatıcı ve monomer derişimleri ile değişimi araştırıldı. Aşılama veriminin sıcaklık, monomer ve başlatıcı derişimleri artırıldığında önce arttığı daha sonra azaldığı gözlendi. Aşılama veriminin polimerizasyon süresi ile 5 saate kadar arttığı ve sonra sabit kaldığı görüldü. Ayrıca başlatıcı ve monomer difüzyonlarının, Cu+2 iyonlarının, aşılama verimine etkisi incelendi. Optimum aşılama koşullarının [AMPS]=1 M, [Ce+4]=1.5xl0"2 M, t=5 saat, T=85 °C olduğu belirlendi. Aşılama hızının monomer derişimine 0.1, başlatıcı derişimine ise 0.4 dereceden bağlı olduğu bulundu. Aşılama için toplam aktivasyon enerjisi 11.4 kcal/mol olarak11 hesaplandı. Aşılanmış filmler taramalı elektron mikroskopisi ve viskozite ölçümleri ile karakterize edildi ve nem tutuculukları incelendi. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler : Poli (etilen tereftalat) Film, Aşı Kopolimerleşme 2-akrilamido 2-metil propan sulfonik asit Sayfa Adedi : 68 Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Oya ŞANLI
Özet (Çeviri)
Ill GRAFTING OF 2-ACRYLAMİDO-2-METHYL PROPANE SULFONIC ACID ON POLY (ETHYLENE TEREPHTHALATE) FILMS USING CERIUM AMMONIUM NITRATE AS AN INITIATOR (M.Sc. Thesis) Riad ZEMZEM GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September, 1998 ABSTRACT In this study, graft copolymerization of 2-acrylamido-2-methyl propane sulfonic acid (AMPS) on poly (ethylene terephthalate) (PET) films using cerium ammonium nitrate as an initiator has been investigated. Before the polymerization reaction was carried out, films were swelled in dimethyl sulfoxide (DMSO) at 140 °C for one hour. The effect of polymerization temperature, time, initiator and monomer concentration on the graft yield were investigated. It was observed that graft yield was initially with increasing temperature, monomer and initiator concentration; and then decreased. Graft yield was found to increase with increasing polymerization time up to 5 hours then remained constant. Effect of monomer and initiator inclusion, Cu+2 ions on the graft yield was also examined. Optimum conditions for grafting were found to be [AMPS]= 1 M, [Ce+4] = 1.5xl0-2 M, T=85 °C and t= 5h. The rate of grafting was found to be proportional to the 0.1 and 0.4 powers of monomer and initiator concentrations respectively. The overall activation energy for grafting was calculated as 11.4 kcal/mol. The grafted PET films wereIV characterized with scanning electron microscopy (SEM) and viscosity measurements. Moisture regain of grafted films were investigated. Science Code : Key Words : Poly (ethylene terephthalate) Film, Graft Copolymerization, 2-acrylamido 2-methyl propane sulfonic acid Page number : 68 Advisor : Prof.Dr. Oya ŞANLI