İstanbul'da çalışan aile hekimlerinin obezite yönetimi hakkında bilgi düzeyi , yaklaşım ve uygulamaları
Obesity of family physicians working in İstanbul knowledge of management, approaches and practices
  1. Tez No: 761510
  2. Yazar: HATİP TUNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENGÜL AYDIN YOLDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Obezitenin birinci basamakta en sık görülen hastalıklardan biri olması ve obez hastaların çoğunun ilk kez aile hekimi tarafından görülmesi sebebiyle aile hekimi obezite tanı ve tedavisinde önemli bir yere sahiptir. Çalışmamızın amacı; İstanbul ilindeki Aile Sağlığı merkezlerinde görev yapan aile hekimlerinin obezite yönetimini; obezite hakkında bilgi düzeyi, obez hastalarına karşı yaklaşımları ve uygulamalarını değerlendirerek aile hekimlerinin obezitenin önlenmesinde, tedavisinde ve yönetilmesinde kendilerini nerede gördüklerini ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız; İstanbul ilini temsil eden Aile Sağlığı Merkezlerinde çalışan aile hekimlerine yönelik çevirim içi ortamda gerçekleştirilmiştir. Kesitsel prospektif tiptedir. Çalışma; 30.05.2022-30.07.2022 tarihlerinde Aile Sağlığı Merkezlerinde hizmet veren doktorlarla online ortamda yürütülmüştür. Çalışmamız, 300 aile hekimine ulaşmayı hedeflemiş, 309 aile hekimine ulaşılmış ve araştırmamıza katılmayı gönüllü olarak kabul etmiştir. Anket, hekimler tarafından kendi kendilerine online ortamda doldurulmuştur. Anket içeriğinde; hekimlerin sosyodemografik özelliklerini, obezite ile ilgili genel bilgilerini, obezite yönetiminde günlük pratiklerini ve obezite tanı ve tedavisi hakkındaki düşüncelerini,yaklamı ve uygulamarını değerlendiren, ilgili literatür taraması sonucu tarafımızca oluşturulmuş çalışmada veri toplama aracı olarak anket kullanılmıştır.Anket 8 sosyodemografik veri sorusu, 10 bilgi sorusu, 9 soru yaklaşım/tutumlar ile ilgili ve 8 soru da uygulamaları değerlendiren toplam 35 sorudan oluşmaktadır. Tutum ve öz yeterlilik sorularında“kesinlikle katılmıyorum”,“katılmıyorum”,“kararsızım”,“katılıyorum”,“kesinlikle katılıyorum”cevaplarını içeren 5'li Likert ölçeği kullanılmıştır. Uygulama sorularında“asla”,“nadiren”,“bazen”,“sık sık”,“her zaman”cevaplarını içeren 5'li Likert ölçeği kullanılmıştır.Verilerin analizinde IBM SPSS 21.0 kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Since obesity is one of the most common diseases in primary care and most of the obese patients are seen by the family physician for the first time, the family physician has an important place in the diagnosis and treatment of obesity. The aim of our study is; obesity management of family physicians working in Family Health Centers in Istanbul; The aim is to reveal where family physicians see themselves in the prevention, treatment and management of obesity by evaluating the level of knowledge about obesity, their approaches and practices towards obese patients. Materials and methods: Our research; It was conducted in an online environment for family physicians working in Family Health Centers representing the province of Istanbul. It is a cross-sectional prospective type. Study; It was conducted online with doctors serving in Family Health Centers on 30.05.2022-30.07.2022. Our study aimed to reach 300 family physicians, 309 family physicians were reached and they voluntarily accepted to participate in our research. The questionnaire was filled in online by the physicians themselves. In the content of the survey; A questionnaire was used as a data collection tool in the study, which was created by us as a result of the relevant literature review, which evaluated the sociodemographic characteristics of physicians, their general knowledge about obesity, their daily practices in obesity management and their thoughts, approaches and practices about obesity diagnosis and treatment. The questionnaire consists of 8 sociodemographic data questions, 10 knowledge questions, 9 questions about approaches/attitudes, and 8 questions evaluating the practices, a total of 35 questions. In the attitude and self-efficacy questions, a 5-point Likert scale was used, which includes the answers“strongly disagree”,“disagree”,“undecided”,“agree”,“strongly agree”. In the application questions, a 5-point Likert scale was used, which included the answers“never”,“rarely”,“sometimes”,“often”,“always”. IBM SPSS 21.0 was used in the analysis of the data. A p value of