Oyun temelli öğrenmenin intramüsküler enjeksiyon becerisi kazandırmaya etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of game-based learning on attracting intramuscular injection skills
  1. Tez No: 761524
  2. Yazar: MÜCAHİDE GÖKÇEN GÖKALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM ÇINAR YÜCEL, DOÇ. DR. ÖZGÜN YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Oyun Temelli Öğrenmenin İntramüsküler Enjeksiyon Becerisi Kazandırmaya Etkisinin İncelenmesi Araştırma Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesinde İntramüsküler enjeksiyon (İME) uygulama becerisi eğitimi ile ilgili ikinci sınıf hemşirelik öğrencilerine verilen oyun temelli öğrenmenin etkinliğinin incelenmesi amacıyla ön test - son test randomize kontrollü deneysel olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini 2021-2022 öğretim yılında Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesinin Hemşirelik Esasları dersi'ne kayıtlı 135 öğrenci (66 uygulama grubu, 69 kontrol grubu) oluşturmuştur. Araştırmada uygulama grubu teorik sunum, maket ile uygulama ve oyun temelli öğrenme yöntemi, kontrol grubu ise teorik sunum, maket ile uygulama sonrası İME uygulamasını yapmıştır. Araştırma verileri, Öğrenci Tanıtıcı Özellikler Formu, İME Bilgi Formu (İMEBF), İME Kontrol Listesi (İMEUKL), Öğrenci Memnuniyeti ve Öğrenmede Kendine Güven Ölçeği (ÖMÖKGÖ) ve Görsel Kıyaslama (Konfor) Ölçeği (GKÖ) aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzdelik, ortalama, standart sapma, Ki-kare Testi, Mann Whitney U Testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
“Investıgatıon Of The Effect Of Game-Based Learnıng On Attractıng Intramuscular Injectıon Skılls”The research was conducted as a pre-test-post-test randomized controlled experimental study in order to examine the effectiveness of game-based learning given to second-year nursing students related to intramuscular injection (IME) application skill training at Ege University Faculty of Nursing. The sample of the study consisted of 135 students (66 practice group, 69 control group) enrolled in the Fundamentals of Nursing course at Ege University Faculty of Nursing in the 2021-2022 academic year. In the research, the practice group made the theoretical presentation, the application with the model and the game-based learning method, the control group made the theoretical presentation and the post-application with the model. The data of the study were collected through Student Descriptive Characteristics Form, Intramuscular Injection Information Form, Intramuscular Injection Checklist, Student Satisfaction and Confidence in Learning Scale, and Visual Comparison (Comfort) scale. In the evaluation of the data, number, percentage, mean, standard deviation, Significance, Chi-Square Test, Mann Whitney U Test.