Tiroid papiller karsinomlarında klinik nod negatif hastalarda uygulanan total tiroidektomiye karşın total tiroidektomi ve santral boyun diseksiyonu analizi
The comparative analysis of total thyroidectomy and total thyroidectomy with central neck dissection applied on thyroid papillary carcinoma patients with negative clinical evidence
- Tez No: 761527
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİH AKINCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Papiller tiroid kanserli hastalarda uygulanan total tiroidektomiye profilaktik santral boyun diseksiyonu eklemenin ameliyat sonrası dönemde hastanın klinik sonuçlarına etkisini incelemek. Gereç ve Yöntemler: Bu çalışma retrospektif olarak SBÜ Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde Ocak 2016- Haziran 2020 tarihleri arasında 18 yaşından büyük hastalara uygulanan total tiroidektomi ile total tiroidektomi ve profilaktik santral boyun diseksiyonu yapılan hastalar karşılaştırıldı. Hastaların demografik verileri, kan tahlil sonuçları, ameliyat öncesi biyopsi sonuçları, ameliyatına ait veriler, ameliyat sonrası patoloji sonuçları ve hastanın klinik bulguları tıbbi kayıtlardan elde edildi. Hastaların ameliyat sonrası takipleri birebir görüşme yöntemi ile kayıt edildi. Bulgular: Çalışmamızda Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi kliniğine başvuran, total tiroidektomi ameliyatı yapılan 162 hasta ile total tiroidektomi ve profilaktik santral boyun diseksiyonu ameliyatı yapılan 131 hasta dahil edilmiştir. Hastalarımızın 226'sı kadın iken 67'si erkektir. Çalışmamıza dahil edilen 293 hastanın 138'i papiller mikrokarsinom iken 155'i papiller karsinomdur. Hastalar ameliyat sonrası komplikasyon oranları ise karşılaştırılmış olup total tiroidektomi ve profilaktik santral boyun diseksiyonu yapılan grubun komplikasyon oranları yüksek bulunmuştur. Ancak istatiksel olarak anlamlı (p:
Özet (Çeviri)
The Comparative Analysis of Total Thyroidectomy and Total Thyroidectomy with Central Neck Dissection Applied on Thyroid Papillary Carcinoma Patients with Negative Clinical Evidence Objective: Examine the effect of adding prophylactic central neck dissection to total thyroidectomy performed in patients with papillary thyroid cancer on the clinical outcomes of the patient in the postoperative period. Materials and Methods: This study retrospectively compared the patients who underwent total thyroidectomy with total thyroidectomy and prophylactic central neck dissection performed on patients older than 18 years of age in the General Surgery Clinic of SBU Gülhane Training and Research Hospital between January 2016 and June 2020. Demographic data of the patients, blood analysis results, preoperative biopsy results, surgical data, postoperative pathology results and clinical findings of the patient were obtained from medical records. Postoperative follow-ups of the patients were recorded using one-on-one interviews. Results: In our study, 162 patients who applied to Gülhane Training and Research Hospital General Surgery clinic and underwent total thyroidectomy and 131 patients who underwent total thyroidectomy and prophylactic central neck dissection were included. While 226 of our patients were women, 67 patients were men. While 138 of the 293 patients included in our study were micropapillary carcinoma, 155 were papillary carcinoma. The postoperative complication rates of the patients were compared, and the complication rates of the group that underwent total thyroidectomy and prophylactic central neck dissection were found to be high. However, the only statistically significant (p: