İlköğretim çağındaki çocukların trafik eğitimleri
  1. Tez No: 76154
  2. Yazar: ALİ ÇİĞİLTEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN PAMPAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Traffic
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
İLKÖĞRETİM ÇAĞINDAKİ ÇOCUKLARIN TRAFİK EĞİTİMLERİ (Yüksek Lisans Tezi) Ali ÇİĞİLTEPE GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 1998 ÖZET Trafik kazalarına etki eden faktörlerden en önemli unsurun insan olduğu ve bu nedenle hatalı insan davranışlarının en aza indirilmesinde eğitimin yeri ve öneminin açık olduğu bilindiğine göre küçük yaşlarda başlayan trafik eğitimi, trafik kazalarını önleyici ilke ve kurallarını öğretmenin yarımda, trafik kurallarına uyma alışkanlığını da kazandırmaktadır. İlköğretim çağındaki çocukların gelişim özelliklerine uygun düşecek, gerçekçi ve yararlı bir trafik eğitimi konusunda ülkemizdeki ve bazı ülkelerdeki uygulamaları da inceleyen bu çalışmada, genel olarak trafik kazaları, nedenleri ve alınması gereken tedbirler ile trafik ve eğitim ilişkisi, çocuk trafik kazalarında yer-zaman, bisiklet- çocuk, yaya-taşıt ilişkileri, araçlarda ve okul taşıtlarında çocuk taşıma şekilleri, çocuk trafik eğitim parkları, çocukların okula gidiş-geliş güzergahları ve okul geçidi görevlileri incelenmiş, ilköğretim çağındaki çocukları ilgilendiren trafik eğitimi konulan ile incelenen ülkelerin çocuk trafik eğitimleri değerlendirilmiştir. Ülkemizde trafik sorununun çözümlenmesinde eğitimin önemi kavranmış görünmekle beraber, bu konudaki çalışmaların yetersizliği ortaya çıkmakta ve sorunun çözümünde insanın temelden trafik eğitimini almış olması gerektiği ortaya çıkmaktadır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi : 171 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Süleyman PAMPAL
Özet (Çeviri)
11 THE TRAFFIC EDUCATION APPROPRIATE FOR THE CHILDREN IN PRIMARY SCHOOL AGES (M.Sc Thesis) Ali Çİ?İLTEPE GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 1998 ABSTRACT One of the most important factors causing traffic accidents is man. Therefore, in minimizing wrong human behavior the role of education cannot be disregarded. The traffic education given to young people will help them learn the rules and principles preventing traffic accidents and it will also help them have the habit of obeying the traffic rules. In this thesis about the traffic education applications in our country and in some other countries which is appropriate for the children in primary school ages processing features; the relation between general traffic accidents, reasons, measures to be taken and education, place-time, bicycle-child, pedestrian-vehicle transportation of children in normal and school vehicles, child traffic education parks, their route to school have been examined; the traffic education suitable for the children in primary school ages has been compared with the countries that have been considered. Although the significance of the traffic problem seems to be known, all the efforts made have been insufficient in our country and in order to over come the problem, the basic traffic education should be given. Science Code Key Words Number of Pages : 171 Adviser : Prof. Dr. Süleyman PAMPAL