Sarıyar Baraj Gölü çevresinin floristik yönden araştırılması
- Tez No: 76153
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AYDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
İİİ SARIYAR BARAJ GÖLÜ ÇEVRESİNİN FLORİSTİK YÖNDEN ARAŞTIRILMASI Yüksek Lisans Tezi Berrin Berat PAZARCIKÇI GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 1998 ÖZET Bu çalışma Sarıyar baraj gölü çevresindeki bitki örtüsünün floristik yönden araştırılmasını kapsamaktadır. 1996-1997 yıllarında çalışılan bölgeden toplanan 700 bitki örneğinin teşhis edilmesi ile 51 familyaya ait 211 cins tespit edilmiştir. Bu familyalara ait 380 tür ve türaltı takson tanımlanmıştır. Tanımlanan bu türlerden 69 tanesinin Türkiye için endemik olduğu saptanmıştır. Türlerin fitocoğrafik bölgelere göre sayı ve oranları aşağıdaki gibi sıralanmıştır. Bölgede tanımlanan 380 taksondan 11 türün araştırma alanımızın yer aldığı A3 karesi için yeni olduğu tespit edilmiştir. Bilim kodu.5000018 Anahtar Kelimeler : Sarıyar Baraj Gölü, Flora Sayfa Adedi : 107 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Mustafa Aydoğdu
Özet (Çeviri)
IV A FLORISTIC STUDY IN THE REGION AROUND SARIYAR DAM LAKE (M. Sc. Thesis) Berrin Berat PAZARCIKÇI GAZİ UNIVERSITY INSTUTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOHGY June 1998 ABSTRACT This study covers the floristic study of the vegetation in the region around SARIYAR DAM LAKE. From the studied area 51 families, and 211 genera were collected in 1996 and 1997. As a result of the study 380 species and subspecies taxa, which belong to 700 plant samples, were identifed. Besides this it was observed that among these species 69 of them were endemic to Turkey, According to their phytogeographical regions the numbers and rates of the species can be stated as follows;