Solunum sistemi hastalığı olan atlarda serum kollektin-11, surfaktan protein A, surfaktan protein D ve akut faz proteinleri'nin (düzeylerinin) diagnostik ve prognostik önemi
Diagnostic and prognostic importance of serum collectin-11, surfactant protein A, surfactant protein D and acute phase proteins (levels) in horses with respiratory system disease
  1. Tez No: 761541
  2. Yazar: ÖMER DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇİTİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın amacı, solunum sistemi hastaliği olan atlarda serum Kollektin-11, Surfaktan Protein A, Surfaktan Protein D ve Akut Faz Proteinleri'nin(düzeylerinin) diagnostik ve prognostik önemidir. Bu amaçla çalışmada, klinik olarak sağlıklı olduğu belirlenen 18 at (Grup I) ve solunum sistemi problemi olan 18 at (Grup II) kullanıldı. Tüm atlardan ilk gün (0. gün) ve ayrıca Grup II'deki hasta atlardan 7. ve 14. günlerde kan örnekleri alındı. Kollektin-11, Surfaktan Protein D, Surfaktan Protein A ve Akut Faz Proteinlerinin konsantrasyonlarının biyokimyasal analizleri incelendi. Hasta grubunun 0. gün Kollektin-11 konsantrasyonu, kontrol grubun konsantrasyonundan istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulundu (P= 0.027). Hasta grubunun 7. gün Kollektin-11 konsantrasyonu kontrol grubundan istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulundu (P= 0.027). Hasta grubunun 14. gün Kollektin-11 konsantrasyonu, kontrol grubundan daha yüksek olmakla birlikte bu fark istatistiksel olarak anlamlı düzeyde bulunmadı (P= 0.052). SP-D değişkeni açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde bir fark görüldü. Hasta grubunun 0. gün SP-D konsantrasyonu, kontrol grubun SP-D konsantrasyonundan istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulundu (P= 0.012). Hasta grubunun 7. gün SP-D konsantrasyonu kontrol grubundan istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulundu (P= 0.004). Hasta grubunun 14. gün SP-D konsantrasyonu, kontrol grubundan istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulundu (P= 0.014). SP-A değişkeni açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde bir fark görüldü. Hasta grubunun 0. gün SP-A konsantrasyonu, kontrol grubunun SP-A konsantrasyonundan istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulundu (P= 0.01). Hasta grubunun 7. gün SP-A konsantrasyonu kontrol grubundan istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulundu (P= 0.03). Hasta grubun 14. gün SAA konsantrasyonu ile kontrol grubundan istatiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulundu (P= 0.041). Hasta grubunun 0. gün CRP konsantrasyonu kontrol grubundan istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşük bulundu (P= 0.041). Hasta grubunun 7. gün Hp konsantrasyonu kontrol grubundan istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulundu (P= 0.030). 14. gün Hp konsantrasyonu kontrol grubundan istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulundu (P= 0.006). Hasta grubunun 14. gün Fb konsantrasyonu kontrol grubundan istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulundu (P= 0.030). Elde edilen bu ön bulgulara göre, daha çok at popülasyonlarını içeren çalışmaların yapılması halinde, solunum sistemi hastalıklarının tanı ve prognozunda serum Kollektin-11 konsantrasyonlarının önemli rol oynayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is the diagnostic and prognostic importance of serum Collectin-11, Surfactant Protein A, Surfactant Protein D and Acute Phase Proteins(levels) in horses with respiratory system disease. For this purpose, 18 horses that were determined to be clinically healthy (Group I) and 18 horses with respiratory system problems (Group II) were used. Blood samples were taken from all horses on the first day (day 0) and also from sick horses in Group II on the 7th and 14th days. Biochemical analyzes of the concentrations of Collectin-11, Surfactant Protein D, Surfactant Protein A and Acute Phase Proteins were examined. Collectin-11 concentration of the patient group on day 0 was found to be statistically significantly higher than the concentration of the control group (P= 0.027). The 7th day Collectin-11 concentration of the patient group was found to be statistically significantly higher than the control group (P= 0.027). Although the 14th day Collectin-11 concentration of the patient group was higher than the control group, this difference was not statistically significant (P= 0.052). There was a statistically significant difference between the groups in terms of SP-D variable. The SP-D concentration of the patient group on day 0 was found to be statistically significantly higher than the SP-D concentration of the control group (P= 0.012). The SP-D concentration of the patient group on the 7th day was found to be statistically significantly higher than the control group (P= 0.004). The 14th day SP-D concentration of the patient group was found to be statistically significantly higher than the control group (P= 0.014). There was a statistically significant difference between the groups in terms of SP-A variable. The SP-A concentration of the patient group on day 0 was found to be statistically significantly higher than the SP-A concentration of the control group (P= 0.01). The SP-A concentration of the patient group on the 7th day was found to be statistically significantly higher than the control group (P= 0.03). The 14th day SAA concentration of the patient group was found to be statistically significantly higher than the control group (P= 0.041). The CRP concentration of the patient group on day 0 was found to be statistically significantly lower than the control group (P= 0.041). The 7th day Hp concentration of the patient group was found to be statistically significantly higher than the control group (P= 0.030). On the 14th day, Hp concentration was found to be statistically significantly higher than the control group (P= 0.006). The 14th day Fb concentration of the patient group was found to be statistically significantly higher than the control group (P= 0.030). According to these preliminary findings, it is thought that serum Collectin-11 concentrations may play an important role in the diagnosis and prognosis of respiratory system diseases, if studies involving more equine populations are conducted.