Vertebrobaziler arteriyel sistem anatomisinin kraniyal BT anjiografi ile morfometrik analizi
- Tez No: 761553
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MENNAN ECE PİRZİRENLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Giriş ve Amaç: Beyin kanlanmasında a.carotis interna'nın sağladığı anterior sirkülasyon ve vertebral arterin sağladığı posterior sirkülasyon ve bu iki sirkülasyonun anastomozu ile oluşan Willis Poligonu vardır. Posterior sirkülasyon, diğer bir deyişle vertebrobaziler arteriyel sistem inmeleri yüksek oranda mortalite ve morbidite ile sonuçlanmaktadır. Çalışmamızda vertebrobaziler arteriyel sistem anatomisinin anlaşılması, morfometrik olarak cinsiyete, yaşa ve hastalık tanılarına göre ölçüm farklılıklarını saptayarak klinik çalışmalara ışık tutmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Kadın ve erkek toplam 87 hastanın kraniyal BT Anjiografi görüntüleri retrospektif olarak tarandı ve morfometrik ölçümler yapıldı. Hastalar cinsiyet, yaş ve tanılarına göre gruplandırılıp ölçüm sonuçları arasında anlamlı fark olup olmadığına bakıldı. Bulgular: Cinsiyetler arasında Sağ VA Çap VBJ Hizası, BA Çap PCA Orijini ölçümlerinde anlamlı farklar bulundu. Yaş ile Sol VA Çap FM Hizası, Sağ VA Uzunluk ve BA Uzunluk ölçümleri arasında pozitif yönlü ilişki bulundu. Hastaları tanılarına göre gruplandırdığımızda, Sol VA Çap FM Hizası, Sol VA Çap PICA Orijini, Sağ VA Çap VBJ Hizası ölçümleri açısından aralarında istatistiki olarak anlamlı fark vardı. Tartışma ve Sonuçlar: Cinsiyetler birbirleriyle kıyaslandığında erkek cinsiyette kadın cinsiyete göre bazı ölçüm değerleri anlamlı yüksek bulunmuştur. Ölçümlerimizdeki bazı parametreler yaş ile doğru orantılı olarak anlamlı yükseliş göstermiştir. Literatür taramamızda da erkek cinsiyette ve yaşlı popülasyonda kadın ve genç popülasyonla kıyaslamalarda çalışmamıza benzer farklılıklar saptadık. Çalışmamızda serebrovasküler hastalık ve karotis arter stenozu tanılarına sahip hastalarda da anlamlı farklılıklar saptadık fakat literatürde çalışmamızla karşılaştıracak yayın bulamadık. Bulgularımızın tanı ve tedavi araştırmalarına ışık tutacağı görüşündeyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: In the cerebral blood supply, there is the anterior circulation provided by the internal carotid artery and the posterior circulation provided by the vertebral artery and the Willis Polygon formed by the anastomosis of these two circulations. Posterior circulation, in other words, vertebrobasilar arterial system strokes result in high rates of mortality and morbidity. In our study, it was aimed to understand the anatomy of the vertebrobasilar arterial system and to shed light on clinical studies by determining the differences in morphometric measurements according to gender, age and disease diagnoses. Methods: Cranial CT Angiography images of 87 male and female patients were retrospectively analyzed and morphometric measurements were made. The patients were grouped according to gender, age and diagnosis and it was checked whether there was a significant difference between the measurement results Results: Significant differences were found between the sexes in the measurements of Right VA Diameter at VBJ Alignment and BA Diameter at PCA Origin. A positive correlation was found between age and Left VA Diameter at FM Alignment, Right VA Length and BA Length measurements. When we grouped the patients according to their diagnosis, there was a statistically significant difference between them in terms of Left VA Diameter at FM Alignment, Left VA Diameter at PICA Origin, Right VA Diameter at VBJ Alignment. Discussion: When the genders were compared with each other, some measurement values were found to be significantly higher in the male gender than in the female gender. Some parameters in our measurements were increased significantly with age. In our literature review, we found differences similar to our study in comparison to female and young populations in male gender and elderly population. In our study, we also found significant differences in patients with cerebrovascular disease and carotid artery stenosis, but we could not find any publication in the literature to compare with our study. We believe that our findings will shed light on diagnosis and treatment research.