Güç faktörünün düzeltilmesinin elektrik abonesine ve ulusal elektrik şebekesine sağlayacağı faydalar
  1. Tez No: 76157
  2. Yazar: M.CENGİZ OTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İNAN GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Accidents
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
GÜÇ FAKTÖRÜNÜN (COS Ø) DÜZELTİLMESİNİN ELEKTRİK ABONESİNE VE ULUSAL ELEKTRİK ŞEBEKESİNE SAĞLAYACAĞI FAYDALAR (Yüksek Lisans Tezi) M. Cengiz OTLU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ (Haziran 1998) ÖZET Sosyal hayatın gelişmesi ve teknolojinin ilerlemesi ile elektrik enerjisi tüketimi her geçen gün artmaktadır. Elektrikli alıcılar için gerekli olan aktif ve reaktif enerji alıcılara en iyi şekilde sunulmalıdır. Şehir şebekelerindeki örnekler güç faktörü Cos 0'nin 0,60'ın altında olduğunu göstermiştir. Güç faktörünün düşük olması alıcıdaki verimi düşürdüğü gibi reaktif tüketimin artmasına neden olmakta, dolayısıyla Ulusal elektrik şebekesindeki aktif enerji kayıp larının artmasına neden olmaktadır. Enerji kayıplarının asgariye indirilmesi ve alıcıların verimli çalışmalarının sağlanması için elektrik abonelerine kompanzasyon yaparak güç faktörünün 0,50'lerden 0,95'lere çıkartılması sağlanmalıdır. Bu tezde güç faktörünün 0,95 değerine çıkartılması halinde Ulusal Elektrik Şebekesinde hat kayıplarının azaltılması, aboneye sağlayacağı ekonomik faydalar, kompanzasyon panolarının hesaplanması, montaj, bakım ve işletmeciliği konuları ile ilgili çalışmalar etraflıca anlatılmıştır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 500 20 22 Kompanzasyon, Güç Faktörü, Kondansatör. 77 Doç.Dr. İnan GÜLER
Özet (Çeviri)
BENEFITS TO PROVIDING NATIONAL ELECTICAL NETWORK AND ELECTRICAL SUBSCRIBERS FOR IMPROVEMENTS OF POWER FACTOR OF (COS 0) (M.Sc. Thesis) M.Cengiz OTLU GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June, 1998 ABSTRACT The electrical energy consuming is very increasing everyday with the social life expansion and the technological improvements. And the needs of active and reactive energy must be obtain regularly. In our country, power factor of Cos 0 is below 0.6 at national electrical network. Low power factor is decreasing receiver efficiency and the increasing of reactive consuming of national electrical network. The minimization of energy losses and the best working of the receivers, electrical subscribers making compansation power factor is fell down to 0,95 from 0.50 must be made. In this thesis with the increasing power factor to 0.95, the obtained results such as economical benefits to subscriber, calculation of compansation panel, mounting, maintaneance and management subjecet's related works are explained in detail. Science Code Key Words Page Number Adviser 500 20 22 Compansation, Power Factor, Condenser 77 Doç.Dr. İnan GÜLER