Fretli manto ile onarılmış/güçlendirilmiş betonarme kolonların (Spicalli ve dairesel etriyeli) eksenel yük altında davranışı
  1. Tez No: 76156
  2. Yazar: MUSTAFA CISDIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
FRETLİ MANTO İLE ONARILMIŞ/GÜÇLENDİRİLMİŞ BETONARME KOLONLARIN (SPİRALLİ VE DAİRESEL ETRİYELİ) EKSENEL YÜK ALTINDA DAVRANIŞI (Yüksek Lisans Tezi) Mustafa CISDIK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Kasım 1998 ÖZET Taşıyıcı sistemi betonarme yapıların kolonlarında, en yaygın kullanım sahası bulan onarım ve güçlendirme yöntemi MANTOLAMA tekniğidir. Yöntem, mevcut kolonun çevresinde oluşturulan betonarme kabuk yardımıyla, kolon kesitinin büyütülmesi esasına dayanır. Bu çalışmada, eksenel yükler altındaki kolonlarda, fretli mantolamanın, onarım ve güçlendirme amaçlı kullanılabilirliği test edilmiştir. Araştırmalar, fretli ve dairesel etriyeli iki farklı tipteki kolon üzerinde yapılmıştır. Deneyler sonucunda her iki tip kolonda da mantolamayla birlikte yalın kolon taşıma gücünün en az % 60-80 arttığı, başlangıçtaki gevrek davranışın sünekleştiği saptanmıştır. Elde edilen verilerle kolonlara ait yük-birim deformasyon - eğrileri çizilmiş, yapılan değerlendirmeler neticesinde, fretli mantolamanın betonarme kolonların onaran ve güçlendirilmesinde güvenle kullanılabileceği sonucuna varılmıştır. Bilim Kodu : 624 03 01 Anahtar Kelimeler : Onaran, Güçlendirme, Fret, Mantolama Sayfa Adedi : 124 Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Hüsnü CAN
Özet (Çeviri)
11 THE BEHATVOUR OF REINFORCED CONCRETE COLUMNS(THOSE WITH SPIRALS AND CIRCULAR TIES) UNDER AXIAL LOADING THAT ARE REPAIRED/STRENGTHENED BY SPIRAL JACKETING (M.Sc. Thesis) Mustafa CISDIK GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY November 1998 ABSTRACT The jacketing technique which has got the most widespread application area for the columns of reinforced concrete structures, is the best way of repairing/strengthening nowadays.The method depends on the principle of enlarging the cross-sectional area of the column.In other words, after settling additional straight and covering steel in the circumference of a present damaged or weak core column,we create another cortical cross-sectional area called the 'Jacketing Area'. In this study, the jacketing technique where spirals are used as a covering steel material, is tested in the aim of repairing/strengthening of a column under axial loading. The experiments arranged are on two different types of columns : Columns with spirals, columns with circular ties. As a result of the experiments, in both two types of the columns, by the effect of the spirals, the core column bearing strength has increased at least by %60-80 and the brittle behaivour at the beginning has converted into ductile behaivour later. After plotting the load-unit deformation curves by the obtained data, as an approved conclusion of those curves: It would be reliable to use spiral jacketing in the repairing/strengthening of the reinforced concrete columns. Science Code Key Words Page Number Adviser 624 03 01 Repair, Strengthening, Spiral, Jacketing 124 Prof.Dr. Hüsnü CAN