Investigation of range migration compensation in radar detection
Radar tespitinde menzil kayması telafisinin incelenmesi
  1. Tez No: 761583
  2. Yazar: ONUR ÇULHA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN TANIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışmada, radar tespitinde menzil kayması telafi yöntemleri iki farklı açıdan incelenmiştir: hesaplama karmaşıklığı ve tespit performansı arasında denge sağlamak için yeni yöntemler önermek ve kargaşa ve hedef dalgalanması altında menzil kayması telafisini araştırmak. Keystone dönüşümünde ve Radon Fourier dönüşümünde performans kaybı olmadan kullanılmak üzere tekrarlayan chirp-z dönüşümünün (CZT) düşük karmaşıklıkta bir uygulamasını öngördük. Ayrıca, CZT'yi tekrarlamadan menzil kaymasını telafi etmek için bir başka verimli yöntem önerilmiştir. Yaptığımız bilgisayar benzetimleri, önerilen yöntemin klasik yöntemlere kıyasla önemli ölçüde daha düşük hesaplama karmaşıklığı ile hemen hemen aynı tespit performansını elde edebileceğini göstermektedir. Son olarak, kargaşa ve hedef dalgalanması altında menzil kayması telafi yöntemlerinin performansı araştırılmış ve bu ortamlarda menzil kaymasını telafi etmek için yeni yöntemler önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, range migration compensation methods in radar detection are examined from two different aspects: proposing novel methods to compromise between computational complexity and detection performance, and investigating range migration compensation under clutter and target fluctuation. We proposed a low complexity implementation of repetitive chirp-z transform (CZT) in order to be employed in Keystone transform and Radon Fourier transform with no loss in performance. Another efficient method has been proposed to compensate range migration without repeating CZT. The computer simulations show that the proposed method can achieve almost the same detection performance with significantly lower computational complexity compared to the classical ones. In addition, we investigate performance of range migration compensation methods under clutter and target fluctuation, and propose new methods to compensate range migration in these environments.