Diabetik makuler ödemde anti-VEGF tedavisinin retinal anatomi ve fonksiyonlara etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of anti-VEGF treatment on retinalanatomy and functions in diabetic macular edema
  1. Tez No: 761584
  2. Yazar: DOĞA AKAY SALİHOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF AKAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Amaç: NPDR DMÖ tanılı hastaların antiVEGF(bevasizumab) tedavisi öncesi ve sonrasındaki EİDGK,tansiyon oküler,santral retina kalınlığı,santral koroid kalınlığı,FAZ,yüzeyel ve derin kapiller pleksus vaskuler dansite,magnitüd,amlitüd ve latans değişikliklerinin incelenmesi ve OKTA,PERG ve VEP'in hastalık progresyonu ve tedavi takibinde kullanılmasının değerlendirilmesi. Gereç Ve Yöntem: Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Retina biriminde, Aralık 2021 ile Mayıs 2022 tarihleri arasında NPDR tanısıyla takip edilen hastaların dosyaları Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Kurulu' ndan onay alınarak retrospektif olarak incelendi ve veriler kaydedildi.DMÖ tanısı koyulan daha önce herhangi bir anti-VEGF enjeksiyon uygulanmamış ilk kez bevasizumab uygulanmış olan hastalar çalışmaya dahil edildi.Çalışmaya 22 hastanın 27 gözü dahil edildi. Kontrol grubu için kliniğimizde rutin takip için tetkikleri yapılmış DM ve retinal bir hastalığa sahip olmayan hastaların dosyaları retrospektif olarak tarandı ve verileri kaydedildi.15 hastanın 30 gözü çalışmaya dahil edildi. Bulgular: Çalışmamızda vaka grubunda tedavi sonrası 1.ay, tedavi sonrası 3.ay EİDGK tedavi öncesine göre anlamlı (p < 0.05) iyileşme göstermiştir. Vaka grubunda tedavi sonrası 1.ay, tedavi sonrası 3.ay santral retinal kalınlık tedavi öncesine göre anlamlı (p < 0.05) düşüş göstermiştir. Vaka grubunda tedavi sonrası 1.ay santral koroidal kalınlık tedavi öncesine göre anlamlı (p < 0.05) düşüş göstermişken tedavi sonrası 3.ay santral koroidal kalınlık tedavi öncesine göre anlamlı (p > 0.05) değişim göstermemiştir.Vaka grubunda tedavi sonrası 1.ay,tedavi sonrası 3.ay Total YKPVD değeri tedavi öncesine göre anlamlı (p > 0.05) değişim göstermemiştir.Vaka grubunda tedavi sonrası 1.ay, tedavi sonrası 3.ay Total DKPVD değeri artışı kontrol grubundan anlamlı (p < 0.05) olarak daha yüksek bulunmuştur.Vaka grubunda tedavi sonrası 1.ay, tedavi sonrası 3.ay Yüzeyel FAZ ve Derin FAZ değeri tedavi öncesine göre anlamlı (p > 0.05) değişim göstermemiştir. Vaka grubunda tedavi sonrası 1.ay, tedavi sonrası 3.ay Magnitude (uV) %100 değeri tedavi öncesine göre anlamlı (p < 0.05) artış göstermiştir. Vaka grubunda tedavi sonrası 1.ay Amlitüd Lc (uV) ve Amlitüd Hc (uV) değeri tedavi öncesine göre anlamlı (p > 0.05) değişim göstermez iken tedavi sonrası 3.ayda tedavi öncesine göre anlamlı (p < 0.05) artış göstermiştir. Vaka grubunda tedavi sonrası 1.ay, tedavi sonrası 3.ay Latans Lc (ms) ve Latans Hc (ms) değeri tedavi öncesine göre anlamlı (p > 0.05) değişim göstermemiştir. Sonuç: NPDR ve DMÖ tanılı hastalara uygulanan bevasizumab tedavisi sonrasında santral retinal kalınlıkta azalma ve görme keskinliğinde iyileşme izlenmiştir.OKTA'da FAZ alanı ve yüzeyel kapiller pleksus vaskuler dansitede değişim izlenmemiştir. Tedavi sonrası 1.ay, tedavi sonrası 3.ay Magnitude (uV) %100 değeri tedavi öncesine göre anlamlı (p < 0.05) artış göstermiştir. Tedavi sonrasında Latans Lc (ms) ve Latans Hc (ms) değerinde ise anlamlı değişiklik meydana gelmemiştir.DMÖ tanısında ve tedavi takibinde OKTA, PERG ve VEP kullanımının fayda sağlayabileceği düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Investigation of BCVA, tension ocular, central retinal thickness, central choroidal thickness, FAZ, superficial and deep capillary plexus vascular density, magnitude, amplitude and latency changes in patients with NPDR DME before and after anti-VEGF (bevacizumab) treatment and the evaluation of OCTA, PERG and VEP. Evaluation of its use in disease progression and treatment follow-up. Material and Method: The files of the patients who were followed up with the diagnosis of NPDR between December 2021 and May 2022 in the Retina unit of the Akdeniz University Faculty of Medicine Hospital Ophthalmology Department were reviewed retrospectively with the approval of the Akdeniz University Faculty of Medicine Ethics Committee, and the data were recorded. Patients diagnosed with DME who had not been given any anti-VEGF injection before and who were administered bevacizumab for the first time were included in the study. 27 eyes of 22 patients were included in the study. For the control group, the files of the patients who did not have DM and retinal disease who were examined for routine follow-up in our clinic were retrospectively scanned and their data were recorded. 30 eyes of 15 patients were included in the study. Results: In our study, BCVA improved significantly (p < 0.05) in the case group at the 1st month after the treatment and at the 3rd month after the treatment compared to the pre-treatment. In the case group, the central retinal thickness decreased significantly (p < 0.05) at the 1st month after the treatment and at the 3rd month after the treatment compared to the pretreatment. In the case group, the central choroidal thickness decreased significantly (p < 0.05) at the 1st month after the treatment, while the central choroidal thickness at the 3rd month after the treatment did not change significantly (p > 0.05) compared to the pretreatment. Total superficial vascular plexus vessel density value at the 3rd month after the treatment did not change significantly (p > 0.05) compared to the pre-treatment. The increase in the total deep vascular plexus vessel density value at the 1st month after the treatment and at the 3rd month after the treatment was found to be significantly higher (p < 0.05) in the control group. In the 1st month post- treatment, 3rd month post-treatment Superficial FAZ and Deep FAZ values ​​did not show any significant change (p > 0.05) compared to the pre-treatment group. Magnitude (uV) 100% value increased significantly (p < 0.05) in the case group at 1 month after treatment and at 3 months after treatment. In the case group, the 1st month Amlitude Lc (uV) and Amlitude Hc (uV) values ​​did not show a significant (p > 0.05) change compared to pre-treatment, but increased significantly (p < 0.05) at the 3rd month after treatment compared to pre-treatment. Latency Lc (ms) and Latency Hc (ms) values ​​at the 1st month after the treatment and at the 3rd month after the treatment in the case group did not show a significant change (p > 0.05) compared to the pre-treatment. Conclusion: After bevacizumab treatment applied to patients with NPDR and DME, a decrease in central retinal thickness and improvement in visual acuity were observed. No change was observed in FAZ area and superficial capillary plexus vascular density in OCTA. Magnitude (uV) 100% value increased significantly (p < 0.05) at 1 month after treatment and at 3 months after treatment. There was no significant change in Latency Lc (ms) and Latency Hc (ms) values ​​after treatment. It can be thought that the use of OCTA, PERG and VEP may be beneficial in the diagnosis of DME and treatment follow-up.