COVID-19 tanısıyla yoğun bakımda takip edilen hastaların yoğun bakıma kabulünün ilk 24 saatinde bakılan CRP/albümin ve trombosit / lenfosit oranlarının mortaliteyi öngörmedeki önemi ve apache ıı ile korelasyonu
The importance of CRP/albumin and thrombocyte / lymphocyte ratios taken in the first 24 hours of the icu admission in predicting mortality and their correlation with apache ii in i̇cu patients diagnosed with COVID-19
  1. Tez No: 762128
  2. Yazar: ÜMİT TURDA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM DELİGÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
COVID-19 hastalarının hastaneye kabulü sırasında COVID-19 enfeksiyonunun prognozunu tahmin etmek önemlidir. Bu çalışma COVİD-19 tanısıyla yoğun bakım ünitesine yatırılan hastaların ilk 24 saatinde alınan CRP/albümin ve trombosit/lenfosit oranlarının mortaliteyi öngörmedeki öneminin ve APACHE II ile korelasyonunun değerlendirilmesi amaçlamıştır. YÖNTEM: Bu çalışma Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi yoğun bakım ünitesine 11.03.2020 ve 01.01.2021 tarihleri arasında Covid-19 tanısıyla yatırılan 83 hastada retrospektif olarak planlanmıştır. Hastaların demografik özellikleri kaydedilmiştir. Hastalar taburcu olan(grup I) ve exitus olan(grup II) grup olarak ikiye ayrılmıştır. Yoğun Bakıma yatışlarının ilk 24 saatindeki CRP/Albümin oranı, trombosit/lenfosit oranı, APACHE2 ve SOFA skoru hesaplanmıştır. Hesaplanan CRP/Albümin ve trombosit/lenfosit oranlarının mortalite ile ilişkisi ve bu oranların APACHE 2 ile korelasyonu değerlendirilmiştir. BULGULAR: Çalışmaya dahil edilen 83 hastanın genel yaş ortalaması 68,42±13,78'dir.
Özet (Çeviri)
It is important to predict the prognosis of COVID-19 infection during hospital admission of COVID-19 patients. The current study aimed to evaluate the importance of CRP/albumin and thrombocyte/lymphocyte ratios taken in the first 24 hours of patients hospitalized in the Intensive Care Unit in predicting mortality and their correlation with APACHE II in ICU patients diagnosed with COVID-19. METHOD: The study was planned retrospectively in 83 patients who were hospitalized with the diagnosis of Covid-19 between 11.03.2020 and 01.01.2021 in the Intensive Care Unit of Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital. The demographic characteristics of the patients were recorded. The patients were divided into two groups as those discharged (Group I) and those who died (Group II). The CRP/Albumin ratios, Thrombocyte/Lymphocyte Ratios, APACHE2 and SOFA scores in the first 24 hours of their admission to the Intensive Care Unit were calculated. The relationship between the calculated CRP/Albumin and Thrombocyte/Lymphocyte Ratios with mortality and the correlation of these ratios with APACHE II scores were evaluated. RESULTS: The mean age of the 83 patients who were included in the study was found to be 68.42±13.78.