Desen haritalama algoritmaları için uygulama ortamı geliştirilmesi
  1. Tez No: 76160
  2. Yazar: MEHMET AKİF NACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ÇAVUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
DESEN HARİTALAMA ALGORİTMALARI İÇİN UYGULAMA ORTAMI GELİŞTİRİLMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Mehmet Akif NACAR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 1998 ÖZET Bu çalışmada hızlı desen haritalama algoritmalarının genel olarak işleyiş şekilleri incelenmiş ve bilgisayarda uygulanmıştır. Burada iki boyutlu desen haritalama fonksiyonları kullanılarak perspektif haritalama yapılmıştır. Perspektif haritalama ile nesnelerin gerçekçi görünümleri bilgisayar ortamında görülebilmektedir. Bu işlem sırasında oluşan bozulmalar filtreleme teknikleri kullanarak azaltılmaktadır. Böylece daha canlı görüntüler ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada perspektif haritalama ve dört tane filtreleme tekniğinin uygulandığı eğitim amaçlı, kullanıcı dostu, nesne yönelimli bir modüler yazılım paketi tasarlanmıştır. Böylece kullanıcılara bu teknikleri uygulayabilecekleri bir grafik editörü sunulmakta ve desen haritalama kavramım anlayabilecekleri bir ortam sağlanmaktadır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 626.06.01 Desen Haritalama, Perspektif Haritalama, Filtreleme 75 Doç. Dr. Abdullah ÇAVUŞOĞLU
Özet (Çeviri)
THE DEVELOPMENT OF APPLICATION PLATFORM FOR TEXTURE MAPPING ALGORITHMS (M.Sc. Thesis) Mehmet Akif NACAR GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE SCIENCE AND TECHNOLOGY December 1998 ABSTRACT In this study, general operation methods of texture mapping have been examined and applied on a computer. Perspective mapping has been executed using two dimensional texture mapping function. By using perspective mapping realistic scenes of objects can be shown on computer screen. The aliasing occuring on the pictures during this process can be reduced using filtering techniques. Thus, more realistic scenes are obtained. In this study a moduler, object oriented and user friendly educational software system has been developed to include perspective mapping and four filtering techniques. Therefore, a graphical editor has been presented to apply these techniques on computers, so that the users can understand the way that perspective mapping works on this simulated platform. Science Code Key o Words: Page Number Adviser 626.06.01 Texture Mapping, Perspective Mapping, Filtering 75 Assoc. Prof. Abdullah ÇAVUŞO?LU