6-8 yaş çocukları için piyano başlangıç aşamasında öğrenmeyi hızlandırıcı ve pekiştirici görsel egzersizler
- Tez No: 76159
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ENVER TUFAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
6-8 YAŞ ÇOCUKLARI İÇİN PİYANO BAŞLANGIÇ AŞAMASINDA ÖĞRENMEYİ HIZLANDIRICI VE PEKİŞTİRİCİ GÖRSEL EGZERSİZLER (Yüksek Lisans Tezi) Hatice ONURAY GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 1998 ÖZET Bu araştırmada, 6-8 yaş çocukları için piyano başlangıç aşamasında öğrenmeyi etkili kılacak görsel araçlar yaratılmış ve geliştirilmiştir. Görsel araçlar geliştirilirken, mevcut piyano eğitimi başlangıç aşamasında kullanılan on dört farklı başlangıç metodu içerik açısından incelenmiş ve sözkonusu metotlarda egzersizlere ne derece yer verildiği saptanmıştır. Bu saptanmalar doğrultusunda piyano eğitiminin en önemli boyutlarından biri sayılabilecek başlangıç aşamasında, görsel egzersizlerin yokluğunun büyük bir boşluk oluşturduğu gözlenmiştir. Görsel egzersizlerin geliştirilmesinde 6-8 yaş çocuklarının bedensel, zihinsel, psikolojik ve sosyal gelişimleri gözönünde bulundurulmuştur. Geliştirilen egzersizler bu yaş grubu çocuklarına kısmen uygulanmış, çocukların ilgisini çektiği, öğrenmelerini hızlandırdığı ve öğrendiklerini pekiştirdiği gözlenmiştir. Araştırma sonuçlan ve geliştirilen görsel egzersizlerin piyano eğitiminin niteliğini yükseltme yolunda yapılacak çalışmalara katkı sağlayacağı kabul edilmektedir. Belirlenen konuda yapılmış ilk araştırmalardan olmasının ise, araştırmanın önemini daha da arttırdığına inanılmaktadır. Bilim Kodu : 224 18 01 Anahtar Kelimeler : Piyano, Görsel Egzersizler, Eğitim. Sayfa Adedi : 80 Tez Yöneticisi : Yrd.Doç. Enver TUFAN
Özet (Çeviri)
11 VISUAL EXERCISES TO ACCELERATE AND CONSOLIDATE LEARNING THE PIANO AT THE BEGINNER LEVEL FOR 6-8 YEAR OLD CHILDREN (M.Sc. Thesis) Hatice ONURAY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECNOLOGY June 1998 ABSTRACT In this research, visual material have been created and developed in order to influence 6-8 year old children who are at the initial stage of learning to play the piano. While working to develop the visual material, the fourteen various books presently applied at the beginner level were analysed for content, and the degree to which they allowed for exercises were established. In the light of these findings it was observed that the beginner level which is considered to be one of the most important levels of learning to play the piano, emensely lacked the presence of visual exercises. In the process of developing the visual exercises, the physical, intellectual, psychological and social development of 6-8 year old children were taken into consideration. The exercises developed were partly applied to children of this age group and it was observed that these exercises drew the attention of the children, speeded up their learning and consolidated what they had learned. It is accepted that the findings of the research and the visual exercises developed, will benefit endeavours that aim to raise the quality of piano education, it is also believed that the importance of the research has been further stressed since it is one of the first in the area of specified subject. Science Code Key Words Page Number Adviser 224 18 01 Piano, Visual Exercises, Education. 80 Assis. Prof. Enver TUFAN