PLC (Programlanabilir Mantık Kontrol Cihazı) ile hareketin üç eksende kontrolü
  1. Tez No: 76161
  2. Yazar: NECATİ YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
PLC (PROGRAMLANABİLİR MANTIK KONTROL CİHAZI) İLE HAREKETİN ÜÇ EKSENDE KONTROLÜ (Yüksek Lisans Tezi) NECATİ YILMAZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 1998 ÖZET Dünyada sanayi ve bilim hızla değişmektedir. Buna paralel olarak endüstride daha çok eleman, yani insan gücü yerine bunları yapabilen makinalar geliştirilmektedir. Yeni makinalar geliştikçe insan makine diyalogu çok önem kazanmaktadır. İnsan makine arasındaki iletişimin çok iyi olması durumunda iş ve hizmet birimlerinde yüksek verim elde etmek mümkün olmaktadır. PLC son yıllarda sanayi sektöründe çok hızlı gelişmekte ve kullanılmaktadır. Bilhassa otomasyon sistemininin vazgeçilmez bir unsurudur. Otomasyon sistemlerinde bir eksenli ve çok eksenli hareketler vasıtası ile işlemlerin birçoğu yapılabilmektedir. Ancak otomasyonda kullanılan üç eksenli ve çok eksenli bu sistemler genelde mikroişlemci tabanlı sistemler olup programları yapılması ve değiştirilmesi özel bilgi gerektirmektedir. Bu çalışmada ise mikro işlemci yerine PLC kullanılarak her seviyedeki teknik elemanlara hitap edilmesi amaçlanmıştır. Bu tez çalışmasında amaç; üç ek senli hareket eden bir tezgahın bütün kriterler dikkate alınarak programlama işleminin yapılmasıdır. Bu işlemi yaparken11 programlama açısından daha zor ve karmaşık olan mikroişlemci yerine daha kolay olan PLC kullanılarak programlama işlemleri daha basite indirgenmiştir. Böylece hem zaman hemde ekonomik açıdan tasarruf sağlanmıştır. Bu tez çalışmasında PLC ile ilgili yeteri kadar bilgi verildikten sonra üç eksenli hareket açısından model bir matkap tezgahı oluşturulmuş ve programı yapılmıştır. Bu tezgah bir model olup kullanılma yeri ihtiyacına göre otomatik delme ve kesme, cisimlerin belirli yerlerden belirli yerlere taşınması gibi her türlü otomasyon işlerinde kolaylıkla geliştirilip uygulanabilir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 62.60. 100 Elektrik Eğitimi PLC, Üç Eksenli Hareket, Eksenel Kontrol 110 Doç. Dr. İsmail COŞKUN
Özet (Çeviri)
Ill BY USING THE PLC (PROGRAMMABLE LOGIC CONTROL), MOVEMENT CONTROL OF THREE AXES ( M. Sc. Thesis) Necati YILMAZ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 1998 ABSTRACT Industry and sciens is developing very quickly in the world. According to the this, instead of using more person, developing robots to the industrial work. When new machines are developing to relation ship between human and machines getting important. If the connection of human and machines is getting higher. It's available to have more product. PLC lately is developing very quikly and using a lot in the industry espacially. It's used in automation section. However, these systems with one axis and multiple axes used in automation are, in general microprocessor based systems and special knowleged is required in making and changing the programmes. In this study, it was aimed to make it easy to the tecnical staff at all levels using PLC rather than microprocessor. The purpose in this study is to write the programme for the machine which can move in three axes taking in to account all criterions. In this programme, this programme is maden easly with using PLC, but microprocessor isn't used because programming the microprocessors is too difficult rather than PLC. End so we would like to make more time and a lot of income. In this thesisIV enough knowledge is given about PLC, after it three axes drill is maden and programmed. This drill is a model and with this drill, if it is nessacery we can make automatic cutting drilling and moving the things from place to another place and it can be develop in all automation system. Science code Keywords Page number: Adviser 62.60. 1 00 Elektrik Eğitimi PLC control, Three axes system, Axes control 110 Doç. Dr. Ismail Coşkun