Konya Selçuklu 5 no'lu Aile Sağlığı Merkezi'nde takip edilen yaşlı hastaların G-8 anketi kullanılarak geriatrik değerlendirmelerinin yapılması ve sonuçlarının değerlendirilmesi
Results of the geriatric assessments conducted BY G-8 surveyin elderly patients followed at konya Selçuklu Family healthcenter number 5.
  1. Tez No: 761601
  2. Yazar: SALİHA SAĞLIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET CEMAL KIZILARSLANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Birinci basamak bir sağlık hizmetinde yaşlıların G-8 anketi ile değerlendirilerek; kapsamlı geriatrik değerlendirme (KGD) ihtiyacı olan hastaların tespit edilmesi ve ilişkili parametrelerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Konya Selçuklu 5 No'lu Aile Sağlığı Merkezi'nde takip edilen 65 yaş üstü, ankete katılmayı kabul eden hastalar dahil edildi. Hastaların yaşı, cinsiyeti, medeni durumu, mesleği, gelir durumu, ek hastalıkları ve ilaç kullanım öyküleri dosyalarından kaydedildi. Hastaların KGD ihtiyaçları G-8 Anketi ile değerlendirildi. KGD ihtiyacı açısından klinik ve demografik farklılıklar karşılaştırıldı. Bulgular: Yaş ortancası 74 ve %53,8'i kadın olan 301 hastaya G-8 anketi yapıldığında hastaların %52,5'inin KGD ihtiyacının olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: It was aimed to identify and determine the associated factors of the patients in need of comprehensive geriatric assessment (CGA) by evaluating them by using the G-8 questionnaire in a primary health care service. Materials and Methods: Patients over the age of 65 who were followed up in Konya Selçuklu Family Health Center No. 5 and who agreed to participate in the survey were included in the study. The patients' age, gender, marital status, occupation, income, comorbidities, and drug use history were recorded from their files. CGA needs of patients were assessed with the G-8 Questionnaire. Clinical and demographic differences were compared in terms of the need for CGA. Results: When the G-8 questionnaire was applied to 301 patients, whose median age was 74 and 53.8% were women, it was seen that 52.5% of the patients needed CGA. When evaluated in terms of CGA need, a statistically significant difference was found in terms of age, height, weight, gender, marital status, whom living with, education level, comorbidity, number of children, and number of drugs used (all had p-value