Bir eğitim aile sağlığı merkezi'nde kayıtlı bulunan yaş aralığı 3-72 ay arası olan çocuklarda gelişimsel gecikme riskinin saptanması
Determination of the risk of developmental delay in children aged 3 to 72 months registered at an educational family health center
  1. Tez No: 963388
  2. Yazar: EZGİ SOLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM SOLAK, DR. UMUT DURAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Beyhekim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Gelişimsel gecikme, bir çocuğun yaşıtlarına göre belirli gelişim evrelerine zamanında ulaşamaması, çocuğun aynı yaş grubundaki çocuklara göre gelişimsel adımları zamanında gerçekleştirememesidir. Bu çalışmada Konya ili 92 No'lu Eğitim Aile Sağlığı Merkezi'nde kayıtlı olan 3-72 ay arası bebek ve çocuklardaki gelişimsel gecikmenin sıklığı ve gelişimsel gecikmeyi etkileyen faktörleri tespit etmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, kesitsel türde bir anket çalışması olup Konya ili Selçuklu ilçesindeki 92 No'lu Eğitim Aile Sağlığı Merkezi'nde kayıtlı bulunan yaş aralığı 3-72 ay arası olan çocuklar ile 01/01/2025-01/05/2025 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmanın yapıldığı Eğitim Aile Sağlığı Merkezi'nde etik kurul onayı için başvuru yapılırken 3-72 ay arası kayıtlı bulunan toplam 176 çocuk vardır. Çalışmanın örneklem büyüklüğü G-power programı ile, yapılacak olan istatistiksel analiz (ki-kare testi) baz alınarak 1,2,3 serbestlik dereceleri için %90 güç ve orta düzeyde etki büyüklüğü (0.3) ile minimum 158 kişi olarak belirlendi. Çalışmaya 160 çocuk dahil edilmiştir. Anketi anlayamayacak düzeyde nörolojik hastalığı bulunan ebeveynler, çalışmaya katılmayı kabul etmeyenler, çocukların yaş aralığı 3-72 ay dışında olanlar ve 92 No'lu Eğitim Aile Sağlığı Merkezi'nde kayıtlı bulunmayan çocuklar çalışmaya dahil edilmemiştir. Çalışmada Erken Gelişim Evreleri Envanteri (EGE) tarama ölçeği, Çocuk Gelişim Durumunu Değerlendirmek İçin Hazırlanan Sosyodemografik Anket Formu ve Hasta Sağlık Anketi-2 (PHQ-2) kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmaya %53,8'i kız, %46,3'ü erkek, yaş ortancası 41,00 ay olan 160 çocuk dahil edildi. ix 3-72 ay arasında 160 çocuk üzerinde EGE ölçeği ile yapılan bu çalışmada çocukların %7,5'inde ileri gelişimsel değerlendirme gerekliliği (en az iki alanda gelişimsel gecikme varlığı) %15,6'sında bir alanda gelişimsel gecikme ve %76,9'unun gelişimi normal olarak tespit edildi. En az bir alanda gelişimsel gecikme tespit edilen çocuk oranı ise %23,1 olarak saptanmıştır. EGE ölçeğiyle gelişimi normal olan çocukların yaş ortancası 47 ay, bir alanda gecikmesi olanların 21 ay ve ileri değerlendirme gereken çocuklarda ise 35 ay olarak belirlendi. Bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p=0,036). Boy uzunluğu gelişimi normal olanlarda ortanca 100 cm iken, gecikmesi olanlarda 82 cm olarak ölçüldü bu fark da anlamlı saptandı (p=0,039).
Özet (Çeviri)
Aim: Developmental delay refers to a child's failure to reach certain developmental milestones in a timely manner compared to peers of the same age group. This study aims to determine the prevalence of developmental delay and the factors affecting it among infants and children aged 3 to 72 months who are registered at the No. 92 Education Family Health Center in Konya Province. Material and Method: This study is a cross-sectional survey conducted between January 1, 2025, and May 1, 2025, involving children aged 3 to 72 months who are registered at the No. 92 Education Family Health Center located in the Selçuklu district of Konya Province. At the time of the ethics committee application for the study conducted at the Education Family Health Center, there were a total of 176 registered patients aged 3 to 72 months. Based on a G-power analysis conducted with 95% power, a minimum sample size of 122 children was deemed appropriate. In the end, 160 patients were included in the study. Participants were excluded from the study if the child's parent had a neurological disorder that impaired their ability to comprehend the questionnaire, if they did not consent to participate, if the child was outside the 3–72-month age range, or if they were not registered at the No. 92 Education Family Health Center. In the study, the Turkish-translated version of the ASQ, titled 'Erken Gelişim Evreleri Envanteri (EGE)', the Sociodemographic Questionnaire Form designed to assess the child's developmental status, and the Patient Health Questionnaire-2 (PHQ-2) were used. Results: A total of 160 children were included in the study, of whom 53.8% were girls and 46.3% were boys, with a median age of 41.00 months. xi In this study conducted with the EGE scale on 160 children aged between 3 and 72 months, 7.5% of the children were found to require further developmental evaluation (presence of developmental delay in at least two domains), 15.6% had developmental delay in one domain, and 76.9% were identified as having normal development. The proportion of children with developmental delay in at least one domain was determined to be 23.1%. The median age of children with typical development according to the EGE scale was determined to be 47 months, while it was 21 months for those with a delay in one domain, and 35 months for those requiring further evaluation. This difference was found to be statistically significant (p=0,036). The median height of children with typical development was 100 cm, whereas it was measured as 82 cm in those with developmental delay; this difference was also found to be significant (p=0,039).