Hipertansiyonu olan tip 2 diyabetes mellitus hastalarında sodyum glukoz CO-transporter 2 inhibitörlerinin hipertansiyon ve böbrek fonksiyonları üzerine etkisi
The effect of sodium glucosi CO-transporter 2 inhibitors on hypertension and renal functions in TYPE 2 diabetes mellitus patients with hypertension
- Tez No: 761611
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EŞREF ARAÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Giriş: Tip 2 DM, görülme sıklığı gittikçe artan, ciddi mortalite ve morbiditeye neden olabilen ve komplikasyonlara sahip kronik bir hastalıktır. Yaşam tarzı değişikliğiyle beraber tip 2 DM'de farmakolojik tedavide oral antidiyabetik ilaçlar ve insülin kullanılmaktadır. Farmakolojik tedavilerden biri olan SGLT-2 inhibitörlerinin; glikozüri ile plazma glikozunu düşürürken, ek olarak kilo kaybı, renoprotektif ve tansiyon düşürücü etkilerinin de olduğunu gösteren çalışmalar mevcuttur. Amaç: Çalışmamızda SGLT-2 inhibitörlerinin kilo kaybettirici, tansiyon düşürücü ve proteinüri üzerindeki etkisini incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız tek merkezli prospektif gözlemsel çalışma olarak planlandı. Çalışmamıza daha önce SGLT-2 inhibitörü kullanmamış HT ve Tip 2 DM tanılı, kullanmakta oldukları tedavilerine SGLT-2 inhibitörü eklenmiş toplamda 68 hasta dahil edildi. Hastaların başlangıç, 3.ay ve 6.ay bakılan VKİ (kg/m²), Bel çevresi (cm), Kalça çevresi (cm), SKB (mm/Hg), DKB (mm/Hg), ACR (mg/g) değerleri karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmamızda VKİ değerinde başlangıç ile 3.ay, başlangıç ile 6.ay değerleri arasında istatistiksel olarak yüksek anlamlılık tespit edildi (p=0,00). Bel çevresi değerinde başlangıç ile 3.ay, başlangıç ile 6.ay değerleri arasında istatistiksel olarak yüksek anlamlılık tespit edildi (p=0,00). Kalça çevresi değerinde başlangıç ile 3.ay, başlangıç ile 6.ay değerleri arasında istatistiksel olarak yüksek anlamlılık tespit edildi (p=0,00), 3.ay ile 6.ay arasındaki karşılaştırma da istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p=0,02). SKB değerinde başlangıç ile 3.ay, başlangıç ile 6.ay değerleri arasında istatistiksel olarak yüksek anlamlılık tespit edildi (p=0,00), 3.ay ile 6.ay arasındaki karşılaştırma da istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p=0,0259). DKB değerinde başlangıç ile 3.ay, başlangıç ile 6.ay değerleri arasında istatistiksel olarak yüksek anlamlılık tespit edildi (p=0,00). ACR değerinde başlangıç ile 3.ay, başlangıç ile 6.ay değerleri arasında istatistiksel olarak yüksek anlamlılık tespit edildi (p=0,00). Sonuç: SGLT-2 inhibitörlerinin sağladığı glisemik kontrol, kilo verilmesi, kan basıncının düşürülmesi, renal koruyucu etki, lipit profili üzerinde olumlu etki gibi faydaları mevcuttur. Bu yararlı etkiler göz önüne alındığında; obez, hipertansif ve diyabetik nefropatisi olan Tip 2 DM hastalarında SGLT-2 inhibitörleri önemli tedavi seçeneklerindendir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Type 2 DM is a chronic disease with an increasing incidence, which can cause serious mortality and morbidity and progress with complications. Oral antidiabetic drugs and insulin are used in the pharmacological treatment of type 2 DM, together with lifestyle changes. There are studies showing that SGLT-2 inhibitors, which is one of the pharmacological treatments, also have weight loss effects, renal protective effects and blood pressure lowering effects in addition to lowering plasma glucose with glycosuria. Aim: In our study, we aimed to examine the effects of SGLT-2 inhibitors on weight loss, blood pressure lowering and proteinuria. Materials and methods: Our study was planned as a single-center prospective observational study. 68 patients who were previously diagnosed with HT and Type 2 DM and had not used SGLT-2 inhibitor before, were included in our study by adding an SGLT-2 inhibitor to their current treatment. BMI (kg/m²), waist circumference (cm), hip circumference (cm), SBP (mm/Hg), DBP (mm/Hg), ACR (mg/g) measured at baseline, 3rd month and 6th month values were compared. Results: In our study, statistically high significance was found between baseline and 3rd month BMI values, baseline and 6th month values (p=0.00) A statistically high significance was found between the values of waist circumference at baseline and 3rd month, and between baseline and 6th month (p=0.00). Statistically high significance was found between baseline and 3rd month, baseline and 6th month values of hip circumference (p=0.00), the comparison between the 3rd and 6th months was also statistically significant (p=0.02). Statistically high significance was found between baseline and 3rd month, baseline and 6th month values in SBP value (p=0.00), the comparison between 3rd and 6th months was also statistically significant (p=0.0259). Statistically high significance was found between baseline and 3rd month, baseline and 6th month values for DBP (p=0.00). Statistically high significance was found between baseline and 3rd month, baseline and 6th month values in ACR value (p=0.00). Conclusions: SGLT-2 inhibitors have benefits such as glycemic control, weight loss, lowering blood pressure, renal protective effect, and positive effects on lipid profile. Considering these beneficial effects; SGLT-2 inhibitors are important treatment options in Type 2 DM patients with obesity, hypertension and diabetic nephropathy.