Salmonella prevalence on eggs and prevention strategy by bacteriophage
Yumurtalarda Salmonella yaygınlığı ve bakteriyofaj ile önleme stratejisi
  1. Tez No: 761612
  2. Yazar: EMRE KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM SOYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bugün yumurta ve yumurta ürünleri dünyanın en büyük besin kaynaklarından biridir ve Türkiye dünyanın en büyük tavuk yumurtası üreticilerinden biridir. Türkiye'de organik yumurta, serbest dolaşan yumurta, kafessiz yumurta ve kafes yumurta olmak üzere 4 farklı kanatlı yetiştirme yöntemi bulunmaktadır. Salmonella yumurta endüstrisinde en yaygın bulunan patojen bakterilerden biridir. Bu nedenle gıda kaynaklarının Salmonella benzeri patojenlerden korunması gıda güvenliği gereksinimleri için çok önemlidir. Bu çalışmada, tavuk yetiştirme yöntemlerinden elde edilen yumurtalarda Salmonella prevalansı araştırılmış ve Salmonella varlığını ortadan kaldırmak için alternatif bir yöntem olan bakteriyofaj uygulaması kullanılmıştır. Bu amaçla yetiştirme yöntemlerine göre (organik, serbest dolaşan, kafessiz-kafes-köy) 250 farklı yumurta toplanmış ve bu çalışmada 17 Salmonella suşu (%6,8) izole edilmiştir. Serbest dolaşan yumurtada Salmonella prevalansı %12, kafessiz yumurta %10 ve kafes yumurtası %12 olarak tespit edilmiştir. Bu çalışmada organik yumurtalarda ve köy yumurtalarında Salmonella bulunmamıştır. Elde edilen 17 Salmonella suşundan 3 farklı serotip Salmonella Infantis (%88,2), Salmonella Kentucky (%5,88) ve Salmonella Telaviv (%5,88) tespit edildi. Bakteriyofaj uygulamasında, başlangıçta 2 farklı Salmonella solüsyonu (107 & 105 cfu/mL) ile kontamine olmuş yumurta örnekleri için 108 PFU/mL bakteriyofaj solüsyonu kullanılarak enfeksiyon çoğalması (MOI) olarak bilinen enfeksiyon ortamında virüs parçacıklarının sayısının konak hücre sayılarına oranları test edilmiştir. Kontamine edilen yumurtalar 4 °C' de 7 gün inkübe edildikten sonra Salmonella sayımı yapılmıştır. 10 MOI ve 103 MOI ile sırasıyla 2.24 log azalma ve 3.64 log azalma elde edilmiştir. Ticari yumurtalarda ve farklı gıdalarda bakteriyofaj tedavisinin etkinliğini artırmak için daha ileri çalışmalar yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, eggs and egg products are one of the biggest food sources in the World and Turkey is one of the biggest hen's egg producers in the world. In Turkey, there are 4 different poultry cultivation methods which are organic egg, free-range egg, cage-free egg and cage egg. Salmonella is one of the most common pathogen bacteria found in egg industry. Thus, protection of food sources from Salmonella like pathogen is very crucial for food safety requirements. In this study, Salmonella prevalence in eggs from cultivation methods of hen's were investigated and bacteriophage application, an alternative prevention method, was used to eliminate presence of Salmonella. For this purpose, 250 different eggs were collected according to their cultivation methods (organic, free-range, cage-free-cage-village) and 17 Salmonella strains (6.8%) were isolated in this study. Prevalence of Salmonella in free-range egg was 12%, cage-free egg was 10% and cage egg was 12%. However, no Salmonella was found in commercial organic eggs and village eggs. From those 17 Salmonella strains, 3 different serotypes Salmonella Infantis (88.2%), Salmonella Kentucky (5.88%) and Salmonella Telaviv (5.88%) were determined. In the bacteriophage application study, 108 PFU/mL bacteriophage solution was used for egg samples which were initially contaminated with 2 different Salmonella solutions (107 cfu/mL & 105 cfu/mL) to test the ratio of the numbers of virus particles to the numbers of the host cells in a given infection medium which is known as multiplication of infection (MOI). After incubation of contaminated eggs at 4 °C for 7 days, Salmonella was counted. Respectively, 2.24 log reduction and 3.64 log reduction of Salmonella was obtained by 10 MOI and 103 MOI. Further studies should be conducted to increase the efficiency of bacteriophage treatment on commercial eggs and different food sources.