Tip 2 diyabetes mellitus hastalarında sodyum glukoz co-transporter 2 inhibitörlerinin sirkadiyen kan basıncı ritmine etkisi
The effect of sodium glucose co-transporter 2 inhibitors on circadian blood pressure rhythm in TYPE 2 diabetes mellitus patients
- Tez No: 649140
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN ATEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, İç Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Internal diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Diyabetes Mellitus, insülin sekresyonunda veya hücrelerde insülinin etkisindeki bozukluklar sonucu ortaya çıkan, hiperglisemi ile karakterize metabolik bir hastalıktır. Hipertansiyon sistemik bir hastalık olup, ciddi komplikasyonlara neden olması ve toplumda sık olarak görülmesi nedeniyle önemli bir sağlık problemidir. Kan basıncı, kalp hızı ve koroner tonus gibi kardiyovasküler parametreler, gün içerisinde sirkadiyen ritm ile değişmektedir. Ambulatuvar kan basıncı izlemi ile gece ölçülen KB değerinde gündüz değerine göre %10 veya daha fazla düşme olması dipper hipertansiyon (DHT), %10'da az düşme olması non-dipper hipertansiyon (NDHT) olarak tanımlanmıştır. SGLT-2 inhibitörleri oral antidiyabetik ajan olup TİP2 DM tedavisinde kullanılmaktadır. Üriner glukoz atılımı ile beraber sodyum atılımını arttırırlar. Osmotik diürez ve natriürezle beraber sıvı atılımı da arttırarak kan basıncını azaltırlar. Daha önceki çalışmalarda SGLT-2 inhibitörlerinin sirkadiyen kan basıncı üzerine etkisi net olarak gösterilememiştir. Bu çalışmamızda SGLT-2 inhibitörlerinin 24 saat ambulatuvar kan basıncı ölçümü ile sirkadiyen kan basıncına etkisini ölçmeyi amaçladık. Aynı zamanda ülkemizde kullanımda olan iki preparatın (Empagliflozin ve Dapagliflozin) birbirine üstünlüğü olup olmadığını göstermeyi hedefledik. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız; tek merkezli prospektif gözlemsel bir çalışma olarak planlandı. Çalışmaya 15 Aralık 2019- 15 Haziran 2020 tarihleri arasında Ankara Şehir Hastanesi dahiliye kliniğinde Tip 2 DM tanısı ile takip edilen 18-80 yaş arası erkek ya da kadın endikasyonuna uygun olarak SGLT-2 inhibitörü başlanan Tip2 DM hastaları dahil edildi. Çalışmaya tedavisine empagliflozin eklenen 31 hasta, dapagliflozin eklenen 36 hasta olmak üzere toplam 67 hasta katıldı. SGLT-2 inhibitörü başlanmadan önce ve tedavinin 12. haftasında olmak üzere 2 kez 24 saat ambulatuvar kan basıncı ölçümü yapılması olarak planlandı. Ancak koronavirus pandemisi sebebiyle bazı hastaların kontrol ambulatuvar kan basıncı ölçüm tarihlerinde gecikmeler yaşandı. Bu yüzden ortalama takip süresi 19 hafta olarak sonuçlandı. Veri analizi ve istatistiksel analizler için IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Türkiye) programı kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya katılan hastaların yaş ortalaması 52,4±8,4 yıldır. Hastaların %58,2 (n=78) erkek, %41,8 (n=28) kadındır. Hastaların BMI ortalaması 29,0±3,5 kg/m2'dir. SGLT-2 inhibitörü tedavisi sonrası hastaların %22,4'ünün (n:15) bazal sistolik kan basıncı nondipper olup kontrolde dipper döndüğü ve %25,4'ünün (n:17) bazal diyastolik kan basıncı nondipper olup kontrolde dippere döndüğü belirlendi. %17.9'unda (n:12) ise 24 saatlik AKBÖ ile hem SKB hem de DKB nondipper paternden, dipper paterne döndü. Sirkadiyen kan basıncının bu değişiminde dapagliflozin grubunda empagliflozin grubuna göre anlamlı fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Aim: Diabetes Mellitus is a metabolic disease characterized by hyperglycemia, which is caused by defects in the secretion of insulin or the action of insulin on peripheral cells. Hypertension is a systemic disease and it is an important health problem because it causes serious complications and is common in the society. Cardiovascular parameters such as blood pressure, heart rate and coronary tone change with the circadian rhythm during the day. A decrease of 10% or more in BP value measured at night with ambulatory blood pressure monitoring compared to daytime value was defined as dipper hypertension (DHT), and a lesser decrease in 10% was defined as non-dipper hypertension (NDHT). SGLT-2 inhibitors are oral antidiabetic agents and are used in the treatment of Tip2 DM. They increase sodium excretion together with urinary glucose excretion. Together with osmotic diuresis and natriuresis, they also increase fluid excretion and decrease blood pressure. In previous studies, the effect of SGLT 2 inhibitors on circadian blood pressure has not been clearly shown. In this study, we aimed to measure the effect of SGLT-2 inhibitors on circadian blood pressure by 24-hour ambulatory blood pressure measurement. At the same time, we aimed to show whether the two preparations used in our country (Empagliflozin and Dapagliflozin) are superior to each other. Materials and Methods: Our study was planned as a single-center prospective observational study. Type 2 DM patients between the ages of 18-80 who were followed up with a diagnosis of Type 2 DM in the Internal Medicine Clinic of Ankara City Hospital between December 15, 2019 and June 15, 2020 who were initiated with SGLT-2 inhibitor according to the indication, were included in the study. A total of 67 patients participated in the study, including 31 patients with empagliflozin added to their treatment and 36 patients with dapagliflozin added to their treatment.It was planned as two 24-hour ambulatory blood pressure measurements before the SGLT-2 inhibitor was initiated and at the 12th week of treatment. However, due to the coronavirus pandemic, some patients experienced delays in the control ambulatory blood pressure measurement dates. Therefore, the average follow-up period was 19 weeks. IBM SPSS Statistics 22 Data analysis and statistical analysis (SPSS IBM, Turkey) programs were used. Results: The mean age of the patients participating in the study was 52.4 ± 8.4 years. 58.2% (n = 78) of the patients were male and 41.8% (n = 28) female. The average BMI of the patients is 29.0 ± 3.5 kg / m2. After SGLT-2 inhibitor treatment, it was determined that the basal systolic blood pressure of 22.4% (n: 15) of the patients was nondipper and 25.4% (n: 17) of them turned to the basal diastolic blood pressure nondipper and the control turned dipper. In 17.9% of them (n: 12), both SBP and DBP turned from nondipper pattern with 24-hour ABPM to dipper pattern in control. There was no significant difference in this change of circadian blood pressure in the dapagliflozin group compared to the empagliflozin group.