Büyükşehirlerin gelişme alanlarında akıllı planlama: Viyana-Aspern ve Gaziantep bizim şehir örnekleri
Smart planning in development areas of metropolitan cities: Cases of Vienna-Aspern and Gaziantep bizim şehir
- Tez No: 761641
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TUNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Tasarım ve Dönüşüm Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Akıllı şehirler şehir yaşamının sunduğu olumsuzlukları azaltırken kentsel yaşam kalitesini iyileştirmeyi amaçlayan ve bunu teknolojinin desteğiyle gerçekleştiren yaşam alanlarıdır. Her bireyin barınma, eğitim, sağlık ve hizmet sektörlerinden maksimum düzeyde yararlanması için akıllı, çevreci ve sürdürülebilir çözümler sunmaktadır. Akıllı şehirler tasarlanırken günlük yaşamı kolaylaştıran, bireyler arasında etkileşimi kuvvetlendiren ve bu sırada sosyalleşmeyi arttıran mekânlar yaratılmalıdır. Bu tez kapsamında, kentsel yaşam kalitesinin iyileştirilmesi amacıyla geliştirilen planlama ve tasarım yaklaşımları kronolojik olarak ele alınmış ve akıllı şehir yaklaşımının özellikle teknolojik tabanlı gelişmelerin bir sonucu olarak oluştuğu ve diğer girişim ve yaklaşımların özelliklerini barındırdığı varsayımı üzerinde durulmuştur. Bu tez çalışmasında Dünyada ve Türkiye'de öne çıkan akıllı şehir uygulamalarının ve tasarım ilkelerinin yaşam kalitesinin iyileştirilmesi ve sürdürülebilir yaşam alanları tasarlanması sürecine akıllı şehir yaklaşımı perspektifinden bir çalışma kazandırılması ve Gaziantep Bizim Şehir Projesi ve Viyana Aspern City örneklerinde durum değerlendirmesi ile GZFT analizi yapılarak akıllı şehir stratejileri için çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Smart cities are living spaces that aim to improve the quality of urban life while reducing the negative effects of city life and do this with the support of technology. It offers smart, environmentally friendly and sustainable solutions for each individual to benefit from the housing, education, health and service sectors at the maximum level. While designing smart cities, spaces that facilitate daily life, strengthen interaction between individuals and increase socialization should be created. Within the scope of this thesis, the planning and design approaches developed to improve the quality of urban life are discussed chronologically and the assumption that the smart city approach is formed as a result of technological-based developments and contains the characteristics of other initiatives and approaches is emphasized. In this thesis study, smart city applications and design principles, which are prominent in the world and in Turkey, will be brought to the process of improving the quality of life and designing sustainable living spaces from the perspective of a smart city approach, and a smart city approach by evaluating the situation and SWOT analysis in the examples of Gaziantep Bizim Şehir Project and Vienna Aspern City. Various suggestions have been made for strategies.