Modada değişen kadın imgesinde sosyal medyanın etkisi ve moda markalarının davranışları
Changing the image of woman in fashion the effect of social media and fashion brands attitudes
  1. Tez No: 761672
  2. Yazar: ÇİĞDEM ERTİKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÖHRET AKTEPE DAL
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Batı kültürlerinde, inşa edilmiş güzellik idealinin incelik üzerine merkezlendiği gözlenmektedir. Sosyal medya ve özellikle Instagram reklamcıların reklamları belirli hedef kitlelere ulaştırılması için kullanılan bir araç haline gelmiştir. Günümüzde ince ideali sosyal medya reklamları aracılığıyla pekiştirilmektedir. İnce idealinin içselleştirilmesinden kaynaklanan beden memnuniyetsizliği birçok sosyal kaygı problemi, anoreksiya ve bulumia gibi ölümcül sonuç veren yeme bozuklarına yol açtığı görülmektedir. 2012 yılında, moda markalarının kampanyalarında kullandığı geleneksel olarak çekici, ince, beyaz idealine karşı beden olumlama hareketi başlamıştır. Hareket yeni bir oluşumu temsil ettiği için konu ile ilgili çalışmalar çok az ya da kapsamlı değildir. Türkçe literatür taramalarında hareketin moda tasarım üzerinde etkilerinin henüz araştırılmadığı gözlenmiştir. Bu çalışmanın moda tasarımı alanında yapılan kadın ve beden olumlama çalışmalarına bir öncü olması amaçlanmıştır. Çalışmada hareketin ve sosyal medyanın moda markalarının tutumlarındaki değişimlerin araştırılması hedeflenmiştir. Bu kapsamda seçilen moda markaları üç ana grupta incelenmiştir. İç giyim, dış giyim ve spor giyim grupları olmak üzere toplamda dokuz markanın beden olumlama üzerine başlattığı kampanyalar incelenmiştir. Hareket birçok markanın oluşumunun kökten değişmesine sebep vermiştir. Bazı markaların doğru kampanyalarla harekete olumlu bir katkı sağladığı ve farkındalık yarattığı gözlemlenmiştir. Büyüyen hareketten kâr elde etmek isteyen bazı moda markaları tarafından hareketin metalaştırıldığını görülmüştür.
Özet (Çeviri)
It is observed that the built beauty ideal is centered on delicacy in western culture. Social media, and especially Instagram, has become a tool used by advertisers to deliver their ads to specific target audiences. Today, the ideal of being thin is reinforced through social media advertisements. Body dissatisfaction is arising through the internalisation of being thin and that seems to lead to many social anxiety problems, eating disorders such as anorexia and bulimia, which can lead to fatal outcomes. In 2012, the body positivity movement started against the conventionally ideal of an attractive, thin, white women used by fashion brands in their campaigns. Since the movement represents a new formation, studies on this subject Can not be found frequently and aren't widely researched. In the Turkish literature reviews, it has been observed that the effects of the movement on fashion design have not been investigated yet. It is aimed that this study will be a pioneer in fashion and body positivity movement studies in the field of fashion design. In the study, it is aimed to investigate the changes in the attitudes of fashion brands of the movement and social media. In this context, the selected fashion brands were examined in three main groups. The campaigns launched by nine brands on body positivity movement, including underwear, outerwear and sportswear groups, were examined. The movement caused a radical change in the formation of many fashion brands. It has been observed that some brands make a positive contribution to the movement and create awareness through the right campaigns. It has been seen that the movement was commodified by some fashion brands that want to profit from the growing movement.