Morkaraman koyunlarında östrus ve anöstrus sezonlarında progesteron, östradiol, melatonin, FSH, LH hormonlarının değişimleri ve bazı döl verim parametrelerinin belirlenmesi
The changes of progesterone, estradiol, melatonin, FSH, LHhormone levels during estrous and anosestrus seasons and thedetermination of some fertility parametres in Morkaramansheep
- Tez No: 761673
- Danışmanlar: PROF. MUSTAFA YAPRAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hayvan Yetiştirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Bu araştırma Morkaraman ırkı koyunlarda östrojen, progesteron, melatonin, FSH (folikül uyarıcı hormon) ve LH (lüteinleştirici hormon) hormonlarının kızgınlık siklusu ve anöstrus dönemlerindeki değişimlerinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Yöntem: Çalışma, Atatürk Üniversitesi Gıda ve Hayvancılık Uygulama ve Araştırma Merkezi Koyunculuk Birimi bünyesinde bulunan Morkaraman koyunları ile yürütülmüştür. Aşım sezonunda arama koçu ile kızgınlık gösteren koyunlar belirlenmiş ve tohumlama yapılmaksızın 10 baş Morkaraman koyunu sürüden ayrılarak deneme kurulmuştur. Üreme mevsiminde ise arama koçu ile kızgınlıkları tespit edilen her bir koyundan sekiz saat aralıklarla kan alınmıştır. Östrojen, progesteron ve melatonin hormonlarının tespit edilmesi için bir yıl süresince belirli aralıklarla kan örnekleri toplanmıştır. Kan örneklerinden elde edilen plazmalarda hormon düzeyleri ELISA testi ile belirlenmiştir. İki kızgınlık arasında kalan süre hesaplanarak kızgınlık siklusu uzunluğu (ÖKU) ve hormon düzeylerinden yararlanılarak kızgınlık siklusun dönemleri, aşım sezonu ve anöstrus sezonu tahmin edilmiştir. Bulgular: İncelenen üreme özelliklerinden kızgınlık siklus uzunluğu ortalama 17,8 ± 1,48 gün olarak hesaplanmıştır. Östrojen, FSH ve LH düzeylerinin siklusun belli günlerinde aldığı en düşük ve en yüksek değerler sırasıyla, 7-25 ng/ml, 60-229 ng/ml ve 2-89 ng/ml olarak belirlenmiştir. Kızgınlık siklusu dönemleri ortalama olarak, östrus dönemi 21 saat, proöstrus dönemi 23,11 saat, metöstrus dönemi 34,40 saat ve diöostrus dönemi 14,71 gün olarak tahmin edilmiştir. Ovulasyon zamanı LH değeri ortalama 82,13 ng/ml olarak belirlenmiştir. Aşım sezonu 274,33 gün olarak, anöstrus sezonu 90,67 gün olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This research was carried out to determine the changes in the hormones estrogen, progesterone, melatonin, follicle stimulating hormone (FSH) and luteinizing hormone (LH) during the estrous cycle and anoestrus periods in Morkaraman sheep. Method: The study was carried out with Morkaraman sheep in the Sheep Breeding Unit of Atatürk University Food and Livestock Application and Research Center. In the breeding season, the sheep that showed heat with the search ram were determined and 10 heads of Morkaraman sheep that were not inseminated were separated from the herd and the trial was established. Blood samples were collected during one year to determine the hormones estrogen, progesterone and melatonin. During the breeding season, blood was taken from each sheep that was estrous with the search ram at 8-hour intervals. The hormone levels in plasma of blood samples were determined through ELISA test. By calculating the time between two estrus, the estrus cycle length (OCL) and hormone levels were used to estimate the periods of the estrus cycle, the breeding season and the anoestrus season. Findings: The mean estrus cycle length was calculated as 17,8 ± 1,48 days from the reproductive characteristics examined. The lowest and highest values of estrogen, FSH and LH levels on certain days of the cycle were determined as 7-25 ng/ml, 60-229 ng/ml and 2-89 ng/ml, respectively. The periods of estrus cycle were estimated as 21 hours in estrus period, 23,11 hours in proestrus period, 34,40 hours in metestrus period and 14,71 days in dioestrus period. The mean LH value at the time of ovulation was determined as 82,13 ng/ml. The breeding season was determined as 274,33 days, and the anoestrus season was determined as 90,67 days.