Alüminyum 6061-T6 alaşımının sürtünme karıştırma nokta kaynağı ile farklı parametrelerde birleştirilmesi ve mekanik özelliklerinin incelenmesi
Welding of 6061 T6 aluminum alloy with friction stir spot welding in different parameters and investigation of its mechanical properties
- Tez No: 761684
- Danışmanlar: PROF. DR. RUKİYE ERTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Otomotiv Mühendisliği, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering, Automotive Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Günümüzde ekonomik araçlar kullanmak insanların tercih ettiği bir durum olmuştur. Üretici firmalarda yakıt ekonomisi sağlayabilecek malzemelere ve üretim metotlarına yönelmektedir. Bu doğrultuda Alüminyum gibi hafif ama mukavim malzemeler sıkça kullanılır olmuştur. Aynı sebepler ile sürtünme karıştırma kaynağı da gün geçtikçe daha çok ürünün birleştirilmesinde kullanılmaktadır. Bu çalışmada Al6061 malzemesinin farklı parametreler kullanılarak hazırlanmış numuneleri üzerine araştırma yapılmıştır. Hazırlanan bu malzemelerin çekme ve yüzey sertliği testleri yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir. Takım ilerleme hızının kaynak kalitesine olan etkisi tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, using economic tools has become a situation that people prefer. Manufacturers are turning to materials and production methods that can provide fuel economy. In this direction, light but durable materials such as aluminum have been used frequently. For the same reasons, friction stir welding is used to join more and more products day by day. In this study, research was carried out on samples of Al6061 material prepared using different parameters. Tensile and surface hardness tests of these prepared materials were carried out. Obtained results were evaluated. The effect of tool feed rate on weld quality is discussed.