Bilgisayar ortamında alternatörlerin paralel bağlanması
  1. Tez No: 76171
  2. Yazar: ERCAN NURCAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET EMİN GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tezde herhangi bir elektrik güç sistemine paralel olarak bağlanan Yerel Elektrik Santrallerindeki alternatörlerin paralel bağlanma şartları, paralel bağlanmadan önce ve sonra çıkabilecek problemler üzerinde çalışılmıştır. Çalışmada hataların en kısa sürede tespiti, bu tespitlerin anında çözümü sağlanmıştır. Simülasyon programı DELPHI programlama dili ile yapıldığından hatalara verilen tepkilerin görsel olarak da algılanması sağlanmıştır. Yazılan bu program görsel olarak desteklenmiş böylece meydana gelen olayların algılanmasında hızlılık sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the parallel connection of the alternators in regional power system to interconnect system and the problem occurred before and after the parallel connection has been analysed. The study focused on immediate finding of the occured problems and solution of them. The simulation of the modelled system has been achieved by using DELPHI packet program; therefore it is possible to visualise the responses given to the errors. So that, the simulation program of the parallel connection of power systems can easily be used for education purposes at undergraduate level.