Üç boyutlu ikinci mertebeden fark denklem sisteminin çözümleri üzerine
On solutions of three-dimensional second-order difference equations
- Tez No: 761719
- Danışmanlar: PROF. DR. YASİN YAZLIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, fark denklemlerinin önemi ve uygulama alanı ile ilgili genel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, fark denklemleri ve fark denklem sistemleri ile ilgili yapılan çalışmalardan bahsedilmiştir. Ardından fark denklemleri ve fark denklem sistemleri ile ilgili genel tanım ve teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümde, üç boyutlu ikinci mertebeden fark denklem sistemi tanımlanarak katsayıların durumuna göre 10 alt durumda çözümler elde edilmiştir. Dördüncü bölümde ise sonuç ve öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study consists of four sections. In the first section, general information about the importance of difference equations and their application area is given. In the second section, studies on difference equations are mentioned. Then, general definitions and theorems about difference equations and systems of difference equations are given. In the third chapter, three-dimensional second-order difference by defining the system of equations, solutions in 10 sub-cases according to the condition of the coefficients has been obtained. In the fourth chapter, conclusions and recommendations are given.