Decoding and reading comprehension in Turkish: A comparison of Turkish monolingual and Kurdish-Turkish bilingual children
Türkçede kelime kodlama ve okuduğunu anlama: Tekdilli Türk ve ikidilli Kürt-Türk öğrencilerin bir karşılaştırması
  1. Tez No: 761720
  2. Yazar: SERHAT KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELMA HAZNEDAR KESKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Linguistics, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu çalışmada, Türkçe tekdilli (N = 46) ve Kürtçe-Türkçe ikidilli (N = 50) çocukların fonolojik farkındalık (FF), hızlı otomatik isimlendirme (HOTİ), fonolojik hafıza (FH), dinlediğini anlama ve kelime bilgisi becerilerinin Türkçe kelime okuma ve okuduğu anlamaya yönelik katkıları boylamsal olarak incelenmiştir. Ayrıca, bu çalışma, anaokulundan birinci sınıfa kadar söz konusu bilişsel ve dilsel bileşenlerin gelişiminde tekdilli ve ikidillilerde performans farklarının olup olmadığını araştırmıştır. Katılımcılar bireysel olarak anaokulunun başında, sonunda ve birinci sınıfın sonunda olmak üzere üç defa test almışlardır. Bulgular, her iki grubun da FF, HOTİ, HF, dinlediğini anlama ve kelime bilgisi performanslarında gelişimsel bir örüntü ortaya çıkarmıştır. Tekdilli ve ikidilli çocuklar arasında farklı zamanlardaki performans farklarını gözlemlemek için her değişken için karma desenli ANOVA testi yapılmıştır. Tekdilliler, ikidillilerin lehine olan FF testi hariç, diğer testlerin hepsinde ikidillerden daha iyi performans göstermişlerdir. İkidilliler, FF testlerinde anaokulunun başında tekdilli akranlarından daha iyi puan almış, ancak bu performans farkı daha sonraki zamanlarda, özellikle birinci sınıfta azalmıştır. Öte yandan, tekdilliler, özellikle dinlediğini anlama ve kelime bilgisi testlerinde istatistiksel olarak ikidillilerden daha iyi performans göstermiştir. Sıralı regresyon analizinin sonuçları, FF ve HOTİ' nin kelime okumanın önemli yordayıcıları olduğunu ortaya koyarken, dinlediğini anlama ve kelime bilgisinin, okuduğunu anlamanın en iyi yordayıcıları oldukları görülmüştür. Birinci sınıftaki kelime okuma becerisi, okuduğunu anlamaya önemli ölçüde katkıda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study investigated the longitudinal contributions of phonological awareness (PA), rapid automatized naming (RAN), phonological memory (PM), listening comprehension (LC) and vocabulary to Turkish decoding and reading comprehension among Turkish monolinguals (N=46) and Kurdish-Turkish bilinguals (N=50). In addition, it explored whether there was any performance difference between monolinguals and bilinguals in the development of these cognitive and linguistic components from kindergarten to Grade 1. The participants were individually tested at three times: at the beginning, at the end of the kindergarten, and at the end of Grade 1. The findings revealed a developmental pattern in PA, RAN, PM, LC and vocabulary performances across the groups from kindergarten to Grade 1. Separate mixed ANOVAs were conducted for each component to observe any performance differences among monolingual and bilingual children across the times. The monolinguals outperformed the bilinguals in all tests except for PA tests. That is, the bilingual children scored better on PA tests than their monolingual counterparts at the beginning of the kindergarten. However, this performance difference was faded in the later times, especially at Grade 1. On the other hand, monolinguals statistically did better than bilinguals especially in LC and vocabulary tests. The resuls of hierarchical regression analyses revealed that PA and RAN were significant predictors of word reading. As to reading comprehension, LC and vocabulary appeared to be the best predictors of reading comprehension. Similarly, word reading significantly contributed to reading comprehension.