Üniversite öğrencilerinde beslenme okuryazarlığı ve beden memnuniyeti arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between nutritional literacy and body satisfaction in university students
- Tez No: 832037
- Danışmanlar: PROF. DR. NURGÜL ÖZPOYRAZ, DOÇ. DR. MUSTAFA KALE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Araştırmanın amacı üniversite öğrencilerinin beslenme okuryazarlıkları ile beden memnuniyeti arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu kapsamda 472 üniversite öğrencisinden anket tekniği kullanılarak veriler toplanmıştır. Araştırmanın analizleri için SPSS v23 istatistik programı kullanılmıştır .Araştırmaya katılanların demografik verilerine yönelik sorulara frekans analizi uygulanmış, verilerin dağılımını“n”ve“%”olarak tablolarda sunulmuştur. Araştırmada, Beslenme Okuryazarlığı ve Beden Memmuniyeti Ölçeği'nin demografik verilere göre farklılık gösterip göstermediği anlamlılık testleri ile analiz edilmiştir.Ancak analizlere geçmeden önce verilerin normal dağılıma uygunluğu değerlendirilmiştir.Bu değerlendirmeler için Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk sınamaları kullanılmıştır.Anlamlı çıkan analizlerde,hangi gruplar arasında fark olduğunun belirlenmesi için Mann Whitney U Testi ile ikili karşılaştırmalar yapılmıştır.Bu sayede anlamlı farkların hangi gruplar arasında olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, ölçekler arasındaki ilişkiyi değerlendirmek için Spearman Korelasyon analizi kullanılmıştır. Sperman Korelasyon analizi,sıralı veriler arasındaki ilişkiyi değerlendirmek için kullanılan bir yöntemdir.Sonuç olarak, araştırmada Beslenme Okuryazarlığı ve Beden Memmuniyeti Ölçeği'nin demografik verilere göre farklılık gösterip göstermediği incelenmiş ve verilerin normal dağılıma uygunluğu doğrulandıktan sonra uygun analiz yöntemleri kullanılarak sonuçlara ulaşılmıştır.Yapılan analizler sonucunda ulaşılan bulgulara göre; katılımcıların okuduğunu anlama ve yorumlama ile beslenme okuryazarlığı ile beden memmuniyeti genel puan arasında pozitif yönde düşük düzeyde istatistiksel anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir.Bu sonuçlara göre; genel beslenme bilgisi, okuduğunu anlama ve yorumlama, beslenme okuryazarlığı artığında, beden memmuniyetinin de kısmen arttığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between nutritional literacy and body perceptions of university students. In this context, data were collected from 472 university students using the questionnaire technique. The SPSS v23 statistical program was used for the analysis of the research. Frequency analysis was applied to the questions regarding the demographic data of the participants, and the distribution of the data was presented in the tables as“n”and“%”. Whether the satisfaction scales differ according to demographic data nutritional literacy and body was analyzed with significance tests. Before deciding which analysis to use, whether the data fit the normal distribution was evaluated by Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk tests. For data that do not conform to the normal distribution, the Mann Whitney U test was used in pairwise comparisons for analysis, and in comparisons of more than two variables; Kruskal-Wallis H test was used. Pairwise comparisons were made with the Mann Whitney U test to determine which groups were different in the analyses that were significant. The relationship between the scales was evaluated using Spearman correlation analysis. According to the findings obtained after the analysis; a positive, low-level, statistically significant relationship was found between participants' reading comprehension and interpretation, nutritional literacy, and body satisfaction overall score. According to these results; it is considered that when general nutritional knowledge, reading comprehension and interpretation, and nutritional literacy increase, body satisfaction will also partially increase.