A threshold to an object oriented ontology: Metacognitive mystery tale as a hermeneutic pandemonium
Nesne odaklı ontolojiye bir eşik: Göstergebilimsel curcuna olarak üstbilişsel gizem hikayesi
- Tez No: 761725
- Danışmanlar: PROF. DR. MATTHEW GUMPERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu tez,“üstbilişsel gizem hikayesi”adlı türe ait üç romanı okumaktadır. Bu romanlar Paul Auster'ın The New York Trilogy'si, Gilbert Sorrentino'nun Mulligan Stew'u ve David Gordon'un The Serialist'idir. Bu tez, ilgili edebi türün yorumbilimini keşfetmeyi ve bu inceleme aracılığıyla türün ayırt edici genel özelliklerini sunmayı amaçlamaktadır. Üstbilişsel gizem türünün yorumbilimince ima edilen siyaseti ve ideolojiyi tartışmaktadır ve türün özgürleştirici ve totaliter karşıtı bir yorumbilimi nasıl desteklediğini ve temsil ettiğini göstermektedir. Tez, polisiye kurgunun karakteristiği olan totaliter bir yorumbilimin her şeyi birer devlet aygıtına dönüştürdüğünü ve nesneleri araçsallaştırdığını tartışmakta ve göstermektedir. Polisiye kurgusu, bunu, şeyleri birbirine eklemlenen ve daha büyük bir bütün oluşturan ve o bütünü onaylayan sabit anlamlara dönüştürerek yapmaktadır. Daha büyük bir bütüne işaret ederek, şeyler sembol haline gelir. Ve dedektif kurgusunda, onları ipuçlarına - kendilerinin ötesine işaret eden şeylere - dönüştüren ve sonra onları bir araya getiren otoritenin her şeyi bilmesini ve her şeye kadirliğini sembolize etmektedirler. Buna karşılık, üstbilişsel gizemin yorumbilimi, şeyleri, polisiye kurgunun içinde işlev gördüğünü resmettiği politik ve ideolojik mekanizmalardan kurtarması bakımından özgürleştiricidir. Tez, üstbilişsel gizemin, şeyleri belirlenimsiz olarak tasvir etmekle böyle bir özgürleştirmeye ulaştığını iddia eder. Araçsallık imgesini takip edecek olursak, dedektif kurgusuna göre nesneler birbirine bağlanan ve böylece daha büyük bir bütün oluşturan araçlarsa, üstbilişsel gizem onları eklemlerinden kurtarır. Bu tez, üstbilişsel gizemin bunu nasıl yaptığını araştırmaktadır. Üstbilişsel gizemin, şeylerin, ipuçlarına, sağlam ve sabit anlamlara çevrilmeye direndiğini gösterdiğini savunmaktadır. Özdeşleşme sorununu, ve şeylerin tanımlanmazlığını temsil eden metne yorumbilimsel curcuna adını veriyorum. Tez, üstbilişsel gizemin yorumbilimsel bir curcunayı tasvir ettiğini tartışmaktadır. Üstbilişsel gizemde, şeylerin özgürleşmesi, Nesne Odaklı Varlıkbilim denen felsefe okulunun onları demokratikleştirmesiyle paralellik gösterir. Bu nedenle tez, yorumbilimsel kargaşanın Nesne Odaklı Varlıkbilim'e bir eşik olduğunu ileri sürer; ve bu tezin okuduğu romanların nasıl böyle bir eşiği temsil ettiğini gösterir.
Özet (Çeviri)
This thesis reads three novels of the genre called“metacognitive mystery tale”. These novels are The New York Trilogy by Paul Auster, Mulligan Stew by Gilbert Sorrentino, and The Serialist by David Gordon. This thesis aims to explore the hermeneutics of the genre and offer its distinguishing generic features through this investigation. It discusses the politics and ideology implied by the hermeneutics of the metacognitive mystery explored, and shows how the genre promotes and represents a liberating and anti-totalitarian hermeneutics. The thesis discusses and depicts that a totalitarian hermeneutics characteristic of detective fiction transforms everything into state apparatuses, depicting them as purely instrumental. Detective fiction does so by transforming things into fixed meanings that join each other and constitute and confirm a larger whole. Referring to a larger whole, things become symbols. And in detective fiction, they symbolize omniscience and omnipotence of the authority that translates them into clues -- things that point beyond themselves -- and then seals them together. In contrast, the hermeneutics of metacognitive mystery is liberating in that it emancipates things from the political and ideological mechanisms, in which detective fiction assumes and renders them to function. The thesis argues that metacognitive mystery achieves such a liberation by portraying things indeterminate. Following the imagery of instrumentality, if things are instruments, according to detective fiction, that join each other and thusly constitute a larger whole, metacognitive mystery sets them out of joint. This thesis investigates the ways in which metacognitive mystery does so. It argues that metacognitive mystery demonstrates that things resist being translated into clues, into sound and fixed meanings. I call the text that represents a lack of identification, an inability to define things, a hermeneutic pandemonium. And the thesis discusses that metacognitive mystery portrays a hermeneutic pandemonium. The liberation of things in metacognitive mystery parallels how the school of philosophy Object Oriented Ontology (OOO) democratizes them. Therefore, the thesis argues that the hermeneutic pandemonium is a threshold to OOO; and displays how the novels this thesis reads represent such a threshold.