Okul öncesi öğretmen adaylarının ekoloji kavramlarını anlama durumlarının incelenmesi
Investigation of pre-service preschool teachers' understanding of ecology concepts
  1. Tez No: 951921
  2. Yazar: FATMA ASLAN ULAŞLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHATTİN DENİZ ALTUNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul öncesi öğretmen adaylarının ekoloji ile ilgili kavramları anlama durumlarını incelemektir. Günümüzde çevre sorunlarının artmasıyla birlikte ekolojik okuryazarlık, bireylerin doğayla olan ilişkilerini anlamaları ve sürdürülebilir bir yaşam biçimi benimsemeleri açısından kritik bir öneme sahiptir. Bu bağlamda, öğretmen adaylarının ekoloji kavramlarını nasıl algıladıklarını ortaya koymak, çevre eğitimi uygulamalarının niteliğini artırmak adına gereklidir. Araştırmada nitel araştırma desenlerinden biri olan durum çalışması kullanılmıştır. Veriler, kelime ilişkilendirme testi ve çizme-yazma tekniği aracılığıyla toplanmıştır. Bu teknikler, bireylerin zihinsel modellerini ortaya koyma ve kavramsal bağlantıları analiz etme açısından etkili yöntemlerdir. Araştırmanın çalışma grubunu, 2023– 2024 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde Kastamonu Üniversitesi'nin Okul Öncesi Öğretmenliği programına kayıtlı 58 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Veriler içerik analizi yoluyla çözümlenmiştir. Bulgular, öğretmen adaylarının ekolojik kavramlara yönelik bilgilerinin çoğunlukla yüzeysel düzeyde kaldığını, bazı temel kavramları ise eksik veya hatalı algıladıklarını göstermektedir. Ayrıca bazı öğretmen adaylarının çizimlerinde doğa-insan ilişkisine yer verdikleri görülse de, büyük çoğunluğunun insan unsurunu dikkate almadığı ve ekosistem öğeleri arasındaki ilişkileri eksik ve yüzeysel bir şekilde yansıttığı gözlemlenmiştir. Araştırma sonuçları, çevre eğitiminin okul öncesi öğretmen yetiştirme programlarında daha bütüncül, uygulamalı ve doğayla etkileşim temelli bir şekilde ele alınması gerektiğini ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, öğretmen adaylarının ekolojik farkındalıklarını geliştirmeye yönelik programların çeşitlendirilmesi ve artırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine preschool teacher candidates' understanding of concepts related to ecology. Today, with the increase in environmental problems, ecological literacy is critical for individuals to understand their relationship with nature and to adopt a sustainable lifestyle. In this context, it is necessary to reveal how pre-service teachers perceive the concepts of ecology in order to increase the quality of environmental education practices. A case study, which is one of the qualitative research designs, was used in the study. The data were collected through the word association test and the drawing-writing technique. These techniques are effective methods in terms of revealing the mental models of individuals and analyzing conceptual connections. The study group of the research consists of 58 pre-service teachers enrolled in the Preschool Education program of Kastamonu University in the spring semester of the 2023-2024 academic year. The data were analyzed through content analysis. The findings show that pre-service teachers' knowledge of ecological concepts is mostly superficial, and they perceive some basic concepts incompletely or incorrectly. In addition, although it is seen that some pre-service teachers include the nature-human relationship in their drawings, it has been observed that the vast majority of them do not take into account the human element and reflect the relationships between ecosystem elements in an incomplete and superficial way. The results of the research reveal that environmental education should be handled in a more holistic, applied and interaction-based manner with nature in preschool teacher training programs. In this context, it is recommended to diversify and increase the programs aimed at improving the ecological awareness of pre-service teachers.