Cerrahi kliniklerde çalışan hemşirelerin eleştirel düşünme eğilimleri ile kanıta dayalı hemşireliğe yönelik tutumlarının incelenmesi
A research on surgical clinic nurses' critical thinking dispositions and attitudes towards evidence-based nursing
- Tez No: 529614
- Danışmanlar: PROF. DR. NADİYE ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Cerrahi Kliniklerde Çalışan Hemşirelerin Eleştirel Düşünme Eğilimleri ile Kanıta Dayalı Hemşireliğe Yönelik Tutumlarının İncelenmesi Amaç: Cerrahi kliniklerde çalışan hemşirelerin eleştirel düşünme eğilimleri ile kanıta dayalı hemşireliğe yönelik tutumlarını belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal ve metot: Tanımlayıcı türdeki araştırma, Aralık 2017-Aralık 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Atatürk Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi ile Muş Devlet Hastanesi cerrahi kliniklerinde çalışan 317 hemşireyle yürütüldü. Veri toplamada, tanıtıcı özellikler formu, meslek algısı formu, KEDEÖ ve KDHYTÖ kullanıldı. Veriler, yüzdelik dağılım, ortalama, χ2, t, F, Mann Whitney-U, Kruskall Wallis, Cronbach's α ve Pearson korelasyon testleriyle analiz edildi. Bulgular: Toplam puan KEDEÖ'de 255.57±27.46 (orta düzey) ve KDHYTÖ'de 59.17±8.43 (olumlu) bulundu. Meslek algısı durumlarıyla KEDEÖ puan ortalamaları karşılaştırıldığında; iş ortamında yoğun çalışan hemşirelerin KEDEÖ toplam puanı daha yüksekti. Bilimsel çalışmaları takip eden, KDU hakkında eğitim alan, KDU'ları sıklıkla uygulayan ve KDU hakkında bilgi verilmesi gerekliliğine inanan hemşirelerin de KDHYTÖ toplam puanları yüksekti.
Özet (Çeviri)
A Research On Surgical Clinic Nurses' Critical Thinking Dispositions And Attitudes Towards Evidence-Based Nursing Aim: It was aimed to reveal surgical clinic nurses' critical thinking dispositions and attitudes towards evidence based nursing. Material and method: The descriptive study was carried out between December 2017–December 2018. It was conducted with 317 nurses working at Atatürk University Health Research and Application Centre and Muş State Hospital. In order to collect data, descriptive characteristics form, profession perception form, CCTDI and EBNAQ were used. The data were analyzed by percentage, mean, χ2, t, F, Mann Whitney-U, Kruskall Wallis, Cronbach's α and Pearson correlation tests. Results: The total score was calculated as 255.57±27.46 (middle level) in CCTDI and as 59.17±8.43 (positive) in EBNAQ. When perceptions of profession were compared with CCTDI, the CCTDI total score of intense working nurses was higher in the work environment. Nurses who followed the scientific studies, received training on EBP, frequently applied EBPs, and believed in the need to provide information about EBP, had a high EBNAQ total score.