Nazogastrik tüp yoluyla enteral beslenme uygulanan yoğun bakım hastalarında bakım paketi uygulamasının enteral beslenme komplikasyonları ve bazı beslenme parametrelerıne etkisi
The effect of care bundle application on enteral nutrition complications and some nutritional parameters in intensive care unit patients receiving enteral nutrition through nasogastric
  1. Tez No: 835950
  2. Yazar: İSMAİL DUSAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAN TOSUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez çalışması, nazogastrik tüp yoluyla enteral beslenme uygulanan yoğun bakım hastalarında bakım paketi uygulamasının enteral beslenme komplikasyonlarına ve bazı beslenme parametrelerine etkisinin incelenmesi amacıyla kontrol ve müdahale gruplu randomize olmayan deneysel bir çalışma olarak uygulandı. Çalışma Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji ve Genel Yoğun Bakım Ünitelerinde Temmuz 2022- Mayıs 2023 tarihleri arasında yürütüldü. Müdahale ve kontrol grubunda 30'ar hasta 14 gün boyunca takip edildi. Verilerin toplanmasında Hemşire ve Hasta Tanıtıcı Bilgi Formu, Enteral Beslenme Komplikasyonları İzlem Formu ve Beslenme Parametreleri İzlem Formu kullanıldı. Güncel literatür ışığında dört parametre ve 16 hemşirelik girişiminden oluşan kanıta dayalı bakım paketi geliştirilerek uzman görüşü alındı. Kontrol grubundaki hastalarda hastanenin mevcut standart uygulamaları izlendi ve kaydedildi. Daha sonra hemşirelere enteral beslenme bakım paketinin uygulanmasına ilişkin eğitimler verildi. Müdahale grubundaki hastalarda ise bakım paketinde yer alan parametrelerinin hemşireler tarafından uygulanma durumları araştırmacı tarafından günlük olarak izlendi ve kaydedildi. Verilerin istatistiksel analizi SPSS 25.0 programında, bağımsız örneklem T testi ve grup karşılaştırmaları Mann Whitney U testi ile yapıldı. Müdahale grubundaki hastalarda hemşirelerin bakım paketine uyum oranları kontrol grubundaki hastalara göre anlamlı düzeyde daha yüksek bulundu. Kusma, NG tüp kaynaklı nazal yaralanma, tüpün özefagusa yapışması ve tüp tıkanması görülme oranı müdahale grubundaki hastalarda anlamlı olarak daha düşüktü. Müdahale grubundaki hastalara verilen günlük besin volümü ve verilen günlük kalori miktarı 6. günden itibaren kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde daha yüksekti. Hastaların takip edildiği tüm günlerde kümülatif kalori açığı müdahalegrubunda anlamlı düzeyde daha düşüktü. Beslenme parametrelerinden albumin, prealbumin ve transferrin düzeyleri müdahale grubunda anlamlı olarak daha yüksek olmakla birlikte her iki grupta düşme eğilimi gösterdi. CRP düzeyleri istendik bir sonuç olarak 1. gün ve 14. günlerde müdahale grubunda anlamlı olarak daha düşüktü. Antropometrik ölçümlerden üst kol, bel ve kalça çevresi ölçüm değerleri her iki grupta grup içi karşılaştırmalarda 14. gün ölçümleri 1. gün ölçümlerinden anlamlı daha olarak daha düşük bulundu. Sonuç olarak; enteral beslenme bakım paketi uygulamasının, enteral beslenme komplikasyonlarının azaltılmasına katkı sağladığı ve beslenme parametreleri üzerinde olumlu etki ettiği görüldü.
Özet (Çeviri)
This thesis was performed as a non-randomized experimental study with control and intervention groups to examine the effect of care bundle application on enteral nutrition complications and some nutritional parameters in intensive care patients who received enteral nutrition via nasogastric tube. The study was carried out in Şanlıurfa Mehmet Akif Inan Training and Research Hospital Neurology and General Intensive Care Units between July 2022 and May 2023. Thirty patients in both groups were followed up for 14 days. Nurse and Patient Descriptive Information Form, Enteral Nutrition Complications and Nutrition Parameters Follow-up Forms were used to collect data. In the light of current literature, an evidence-based care bundle consisting of four parameters and 16 nursing interventions was developed and expert opinion was obtained. In the patients in the control group, the hospital's current enteral nutrition standard practices were followed and recorded. Afterwards, the nurses were given training on the implementation of the enteral nutrition care bundle. In the patients in the interventiongroup, the application status of the parameters in the care bundle by the nurses was monitored and recorded daily by the researcher. Statistical analysis of the data was done with SPSS 25.0 program, independent sample T test and group comparisons were made with Mann Whitney U test. Compliance rates of nurses to the care bundle in patients in the interventiongroup were found to be significantly higher than those in the control group. Vomiting, NG tube-induced nasal injury, tube sticking to the esophagus, and tube occlusion were significantly lower in the interventiongroup. The daily nutrient volume and daily calorie intake given to the patients in the interventiongroup were significantly higher than the control group, starting from the 6th day. The cumulative calorie deficit was significantly lower in the interventiongroup on all days of follow-up. Although the levels of albumin, prealbumin and transferrin, which are nutritional parameters, were significantly higher in the interventiongroup, they tended to decrease in both groups. CRP levels were significantly lower in the interventiongroup on day 1 and day 14 as a desirable result. Upper arm, waist and hip circumference measurement values were found to be significantly lower than the 1st day measurements in intragroup comparisons in both groups. In conclusion; it was observed that the application of enteral nutrition care bundle contributed to the reduction of enteral nutrition complications and had a positive effect on nutritional parameters.