Geometrik içerikli bileşik kesitlerde şevin farklı olması durumunda kapasite tayini ile ilgili yaklaşımların SERC-FCF deney sonuçlarına göre irdelenmesi
- Tez No: 76175
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
GEOMETRİK İÇERİKLİ BİLEŞİK KESİTLERDE ŞEVİN FARKLI OLMASI DURUMUNDA KAPASİTE TAYİNİ İLE İLGİLİ YAKLAŞIMLARIN SERC-FCF DENEY SONUÇLARINA GÖRE İRDELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Faruk Ziya ÖZTÜRK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1998 ÖZET Bu çalışmada, geometrik içerikli bileşik kanallarda, ana yatağın şev değerinin farklı olması durumunda, kapasite tayini ile ilgili farklı hesap yöntemleri, SERC-FCF deney sonuçlarıyla bulunan değerlere göre irdelenmiş ve en uygun hesap yöntemi belirlenmeye çalışılmıştır. Bunun yanısıra, ana yatak şev değerinin, taşkın yatak ile ana yatak arasındaki girişim alanı direnç katsayısına olan etkisi de araştırılmıştır. SERC-FCF 02, 08 ve 10 nolu deney serileri çalışma kapsamına alınmıştır. Bu deney serilerinde, ana yatak taban genişliği 1,50 metre, taşkın yatak taban genişliği ise 2,25 metre olup, ana yatak şev değerleri de sırasıyla; 1, 0 ve 2'dir. Deney serilerinin kapasiteleri; ayrık kanal yöntemi, alan yöntemi (DVWK, Prinos-Townsend ve Wormleaton- Allen-Hadjipanos yaklaşımlarıyla) ve girişim alanları yöntemi (DVWK, Prinos- Townsend ve Wormleaton-Allen-Hadjipanos yaklaşımlarıyla) kullanılarak hesaplanmış ve SERC-FCF deney sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler : Bileşik kanal, Momentum transferi, SERC-FCF, Girişim alanı, Girişim alanı direnç katsayısı Sayfa Adedi : 198 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Tülay ÖZBEK
Özet (Çeviri)
THE EXAMINATION OF APPROACHES ABOUT CAPACITY DETERMINATION IN THE CASE OF DIFFERENT SLOPES AT GEOMETRICAL COMPOUND CROSS-SECTIONS ACCORDING TO SERC-FCF EXPERIMENT RESULTS (M.Sc. Thesis) Faruk Ziya ÖZTÜRK GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 1998 ABSTRACT In this study, the calculation methods of capacity assigment have been examined according to values of SERC-FCF experiment results in the case of different slopes of main bed at geometrical compound cross-sections and the appropriate calculation method has been tried to be determined. In addition, the effect of the main bed slope to the compound area resistance coefficient between the flood- plain and the main bed has been searched. Experiment series of SERC-FCF, number 02, 08 and 10 have been considered in the study. In this experiment series, the width of the main bed is 1,50 meter, the flood-plain width is 2,25 meter and the slopes at the main bed is 1, 0 and 2 respectively. The capacities of these experiments have been calculated by the use of seperated channel method, area method (by DVWK, Prinos-Townsend and Wormleaton-Allen-Hadjipanos) and interaction areas method (by DVWK, Prinos-Townsend and Wormleaton-Allen- Hadjipanos) and have been compared to SERC-FCF experiment results. Science Code Key Words : Compound channels, Momentum transfer, SERC-FCF, Interaction area, Interaction area resistance coefficient. Page Number : 198 Adviser : Prof.Dr.Tülay ÖZBEK